Top News – 1500 paundë, çmim ‘ofertë’ në gomonen për Angli. Si joshen shqiptarët në Tik Tok
09/08/2022 13:43

Trafikantët e klandestinëve kanë bërë një ulje verore të cmimit për të kaluar në mënyrë ilegale kanalin anglez në një gomone...1500 paundë për person është cmimi që i ofrohet sipas Daily Mail shqiptarëve dhe që reklamohet në TikTok me premtimin: Francezët nuk do t’ju ndalojnë, përkundrazi, do t’ju shoqërojnë të sigurt deri sa të arrini në Britaninë e Madhe. E në mesin e ujërave të qeta dhe temperaturave të ngrohta, asnjëherë nuk ka patur cmime më të lira se sa tani me ofertat që shpërthejnë në mediat sociale dhe ekspertët që zbulojnë se të paktën një e treta e 3 mijë emigrantëve që kanë kaluar nga franca në britani gjashtë javët e shkuara ka përfituar pikërisht nga një prej këtyre propozimeve. Ligjvënësit britanikë i kanë kërkuar qeverisë të dyfishojë përpjekjet për deportimin e emigrantëve në Ruanda pas një rritjeje të numrit të shqiptarëve që përdorin barkat e vogla për të hyrë në britani, të joshur me ulje cmimesh dhe me premtimin: “Nxitoni Shqiptarë...Anglia po ju pret!’ Cmimi për kalimin e kanalit duket se ka rënë nga rreth 20 mijë paundë që ka qenë më herët në 5 deri në 3500 paundë për person. Në disa raste madje, cmimi është ulur deri në 1500 paundë për të mbushur gomonet që zbarkojnë në brigjet e Kentit. Një reklamë madje nënvizon: Mos paguaj 17 apo 18 mijë paundë. Kalime ka cdo ditë dhe asnjëherë nuk ka qënë me lirë se kaq”. Një tjetër reklamë tregon një grup njerëzish në një gomone, që mbajnë flamuj shqiptar dhe premton kalim të sigurt në Britani për 5 mijë paundë.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02