Top News – 1 Pikaso për 100 euro/ Italiania fatlume fiton lotarinë
29/05/2020 19:47

Një italiane, ka fituar një pikturë të Pikasos me vlerë mbi 1 milionë dollarë në një llotari bamirësie për të mbledhur para për projektet e ujit të pijshëm në afrikë. Fituesja e llotarisë së të mërkurës, në shtëpinë e ankandeve Kristis, në paris, ishte Klaudia Borgogno, që mori edhe biletën fituese. Çmimi i saj, është një vepër në vaj e pikasos, e 1921, natyrë e vdekur, e firmosur nga vetë artisti. Kompozimi gjeometrik i mjeshtrit spanjoll, që tregon një copë gazetë dhe një gotë pije, është vlerësuar për 1 milionë euro. 1 pikaso për 100 euro, ishte projekti i organizuar nga një grup francez për mbledhjen e fondeve për projekte të ndryshme humanitare. Biletat u blenë nga njerëz prej më shumë se 100 vendeve, shumica në francë, shba dhe zvicër. Klaudia Borgognos, bileta që rezultoi më pas fituese, i ishte dhuruar nga i biri.

Top News – Brenda laboratorit/ Në qendrën e teorive konspirative
09/07 19:12
Top News – Hapen parqet e argëtimit/ Japoni, ja rregulli i çuditshëm
09/07 18:38
Top News – U prek nga koronavirusi/ Bolsonaro reklamon hidroksiklorinën
09/07 18:13
Top News – Një panel i pavarur/ OBSH, heton menaxhimin e pandemisë
09/07 17:53
Top News – Shirat e rrëmbyeshme/ Shkatërrohet autostrada në Japoni – Pa koment
09/07 16:54
Top News – Në pritje të viktimave/ Afrikë e Jugut, përgatiten varret
09/07 16:52
Top News – Vizatim gjigand në plazh/ Promovon distancimin social
09/07 16:49
Top News – Shembet vinçi/ Londër, viktima e të lënduar – Pa koment
09/07 16:24
Top News – Me energji diellore/ Nga Helsinki në Tallin me barkë- Pa koment
09/07 16:24
Top News – Rivalitet mbretëror/ ‘Miniprincipata’ në mes të Italisë
09/07 16:17
Top News – Robotet Cheerleader/ Japoni, atmosferë në Baseball – Pa koment
09/07 15:28
Top News – Banorët e Melburnit/ Dita e parë në izolimin e dytë
09/07 15:22
Top News – Përmbytjet në Japoni/ Mijëra të bllokuar, shumë viktima
09/07 15:20
Top News – Elefantë binjake/ Rojtarët i pikasin në Sri Lanka
09/07 15:18
Top News – Lugina e luleve/ Umbria, spektakël pa spektatore
09/07 15:12
Top News – Paralajmërimi i Oxfam/ Uria më shumë viktima se virusi
09/07 13:22
Top News – Harvardi padit Trump/ Kundër masës për studentët e huaj
09/07 13:21
Top News – Digjet në Slloveni/ Skulptura e Melania Trump
09/07 13:21
Top News – Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë
09/07 12:53
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Maska dhe frikë nga vala e dytë
09/07 12:05