Top Channel/ “Yjet e eksportit”. Specializimi i parë i studentëve dhe ish-studentëve të UBT
06/07/2021 19:48

“Yjet e Eksportit”, kështu u quajt specializimi i parë i këtij lloji në vendin tonë, për Menaxher Eksporti. 35 studentë dhe ish studentë nga Universiteti Bujqësor i Kamzës dhe jo vetëm, morën pjesë në këtë specializim. Po çfarë do të thotë Menaxher Shqiptar Eksporti? Do të thotë që ky bostan dhe produkte shqiptare të tregtohen në sa më shumë tregje të huaja, nëpër botë. Një menaxher eksporti është një njeri shumë i rëndësishëm në kompani. Ai ndjek gjithë procesin që nga studimi i tregut, vendosja e kontakteve me kompani të huaja, lidhja e kontratave, Përfaqësimi i interesave të fermerit apo fermerëve vendas, paketimi, konkurimi me ccmime dhe cilësi, negocimi, mbërritja e ngarkesës në destinacion etj. Armelda Duka, Menaxhere Eksporti: Ka kompani që mendojnë se e bëjnë vetë këtë punë, por unë mendoj se nuk realizohet në atë nivel si ai i menaxherit te eksportit. Kur nisa studimet në Universitetin Bujqësor, Kamëz, nisa me mendimin që do ikja jashtë për të punuar dhe jetuar, por nuk e bëj, sepse ky specializim më jep shumë mundësi. Unë pres të nis së shpejti punë në kompaninë ku kryem praktikën. Bëhet fjalë për eksportim të ullirit shqiptar në Zvicër. Ardit Vrapi: Unë kam studiuar në një universitet privat në Tiranë. Sa përfundova, u ktheva në fshatin tim të lindjes, në Drenovicë, Njësia Kutalli, Berat. Prej një viti e gjysmë punoj në një kompani, që eksporton në Ballkan që nga domatet, kastravecat, shalqinjtë, etj. Ambicja imë është të shtrihemi në Europë. Kemi lidhur kontratë për eksport bostani në Austri. Ka të ngjarë që ngarkesa e parë me shalqi Drenovice, niset që nesër, në tregun austriak.

Top News – ‘Seancë plenare horror’, Çfarë e revoltoi deputeten e PD-së në foltore
17/09 22:10
Top News – Bylykbashi për programin ‘Rama 3’-Edhe manuali i lavatriçes sime është më serioz
17/09 22:01
Top News – Kryemadhi sulmon minstret-Jeni kukulla që firmosni koncesionet duke i ndarë paratë bashkë
17/09 22:00
Top News – Deputetja Açka kap gafën e programit ‘Rama 3’, shikoni skandalin
17/09 22:00
Top News-‘Ndryshim drastik i Shqipërisë krahasuar me vitin 2013’, ja çfarë tha Kumbaro në Parlament
17/09 21:59
Top Channel/Ermal Meta Koncert në Tiranë/Ndez skenën e “Air Albania”,qytetarët shijojnë këngët e tij
17/09 21:09
Top Channel/ Arbër Cekaj kërcënon policin/ I burgosuri nën hetim për kanosje bashkë me Redjan Rraja
17/09 19:49
Top Channel/ I bllokuar nën tokë nga e mërkura. Minatorët po gërmojnë për ta shpëtuar
17/09 19:42
Top Channel/ Basha reagon për Berishën/ “Aleanca me SHBA mbetet e pacenueshme”
17/09 19:41
Top Channel/ Programi i qeverisë sipas popullit/ “Duam ekonomi, pagat, shëndetësi dhe arsim”
17/09 19:38
Top News – Tërmeti në Durrës/ Xhaferraj – U rindërtuan vetëm 2 pallate, ku banonin zyrtarë të lartë
17/09 19:22
Top News- Mziu flet si deputet i Dibrës/ ‘Politika diskriminuese nga qeveria për qarkun’
17/09 19:10
Top News – Spaho-Qeveria shënoi rekord historik me punësimet në administratë
17/09 19:08
Top News – ‘Vrasjet për shezlonge, faji i qeverisë Rama’, Ina Zhupa hedh akuza të forta në Parlament
17/09 19:04
Top News – ‘Librat falas, një nga mashtrimet më të mëdha të qeverisë’
17/09 19:03
Top News – ‘Shqipëria e para në statistikat e drogës, korrupsionit dhe keqqeverisjes’
17/09 19:03
Top News – ‘Të qeshim apo të qajmë’, Ferdinand Xhaferraj ironizon programin e ri qeverisës
17/09 19:03
Top News – Nuk keni turp! E keni mbushur Shqipërinë me hashash, shpërthen Sula në Parlament
17/09 19:03
Top News – Sula-Përkrahësit e Partisë Demokratike u hoqën nga puna
17/09 18:59
Top News – Dashnor Sula-25 prilli, dita më e zezë e 30 viteve demokraci
17/09 18:59