Top Channel/Vuçiç shfryn inatin mbi shqiptarët e Luginës së Preshëves, paralajmëron Shaip Kamberin!
04/02/2023 16:00

Pas akuzave të opozitës për “tradhëti” me ndryshimin e kursit ndaj Kosovës dhe pranimin e planit franko-gjerman, presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic kërkoi të tregonte se nuk është zbutur aspak me shqiptarët. Në seancën e së premtes në parlament, Vucici paralajmëroi deputetin shqiptar Shaip Kamberi, i cili është njeherazi kryetar i Partisë për Veprim Demokratik, që të mos shohë ëndrra të rrezikshme dhe të mos mendojë për asnjë moment se shqiptarët e Luginës së Preshevës mund të bëjnë atë që bënë pas vitit 2000, sic tha ai. Kamberi u shpreh gjatë fjalës së tij se serbët e kanë të vështirë të pranojnë realitetin, ndërsa Vucici kaloi në ofendime, duke e quajtur “Megafonin e Albin Kurtit”. “Ajo që po thotë është politikë e Kurtit dhe jo e dikujt tjetër”, u shpreh presidenti serb që e përshkroi fjalimin e Kamberit si një përpjekje për të barazuar të drejtat e serbëve në Kosovë dhe ato të shqiptarëve në Serbi. “Nuk ka krahasim sepse nuk janë dy vende, nuk kanë të njëjtin status juridik, nuk kanë të njëjtin pozicion në procesin e negocjatave, domethënë nuk ekzistojnë fare në procesin e negociatave”, u shpreh ai. Një prej kushteve që Kurti paraqiti për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ishte që “të drejtat e pakicave kombëtare dhe mekanizmat mbrojtës përkatës duhet ta ngërthejnë parimin e reciprocitetit ndërmjet dy shteteve respektive, si dhe të marrin parasysh standardet dhe modelet europiane”.

Top News – Një nga njerëzit më të kërkuar më botë/ Arrestohet në Mal të Zi bosi i kriptomonedhave
24/03 16:27
Top News – ‘Lepurushi’ Vuçiç në revistën Playboy, pozonte me rrush në dorë
24/03 16:06
Top News – BE e prerë me Kosovën e Serbinë / Liderët kërkojnë zbatimin e marrëveshjes së Ohrit
24/03 15:34
Top News – 78 ditët e bombardimeve mbi Serbi… / Orët vendimtare në kujtesën e zëdhënësit të NATO-s
24/03 15:05
Top Channel/ Zjarr në Athinë/ Lëndohen 7 persona nga flakët që u vunë qëllimisht
24/03 12:05
Top Channel/ Digjet qëllimisht lokali në lagjen Nea Zmrini të Athinës, 7 të lënduar
24/03 10:08
Top News – Lista Serbe refuzoi të hyjë në zgjedhje/ Von Cramon kërkesë KQZ- Shtyni datën e aplikimit
23/03 21:27
Top News – Marrëveshja e arritur në Ohër/ Chollet-Kosova shumë pranë të ardhmes së saj drejt BE
23/03 21:25
Top News – Kurti akuzon Beogradin për ndërhyrje/ Lista Serbe tregon pse nuk merr pjesë në zgjedhje
23/03 20:37
Top News – Mikonos në fokusin e qeverisë greke, shtim policësh dhe luftë ndërtimeve pa leje
23/03 20:36
Top Channel/ Rinisin lëvizjen trenat grekë/ Dyfishohet personeli për të rritur sigurinë e lëvizjes
23/03 12:28
Top News – Serbët bojkotojnë zgjedhjet/ Nën ‘bekimin’ e Beogradit, edhe pas ujdisë së Ohrit
22/03 18:10
Top Channel/ “Planet asimiluese”/ Sot në Inside Story, dokumentar për shqipen në Maqedoninë e Veriut
22/03 12:40
Top News – SHBA-BE i japin fund lojës së Serbisë/ Ujdia kalon edhe pse s’e firmosi Vuçiç
22/03 12:39
Top News – Kërcënim i drejtpërdrejtë ushtarak për Kosovën/ Alarm për Serbinë dhe Rusinë
21/03 21:19
Top News – Maqedonia fal shkelësit e masave gjatë pandemisë, parlamenti miraton amnistinë
21/03 20:52
Top News – Kurti-Vuçiç si Zaev dhe Tsipras/ SHBA kërkon pajtim si Greqia me Maqedoninë e Veriut
21/03 18:05
Top News – Borrell: Asociacioni vjen i pari! ’Kosova e pranoi, tani ta krijojë, BE ju monitoron!’
21/03 15:05
Top News – Kurti ‘shpërthen’ ndaj Vuçiçit / Serbia të dënohet, nuk firmosi marrëveshjen!
21/03 15:02
Top Channel/Marrëveshja e Ohrit, Kurti: Pres nga faktorët ndërkombëtar të dënojnë sjelljen e Serbisë
21/03 13:46