Top Channel/ Vuçiç bën “shenjtorin”: “Kosova në Bruksel për show, ne të përkushtuar për dialog”!
10/06/2021 17:18

Aleksandar Vuçic pohoi se rundi i ardhshëm i dialogut me Kosovën “nuk do të jetë i lehtë”, por, sipas tij, është e rëndësishme që të dyja palët të bisedojnë, për të ulur tensionet dhe për të garantuar sigurinë e serbëve në Kosovë. Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë në 15 qershor, në selinë e Bashkimit Europian në Bruksel, e njoftuar kjo nga vetë zëdhënësi i bllokut, Peter Stano.Vuçic u perpoq të tregonte se pala serbe është vërtet e angazhuar për mbarëvajtjen e këtij procesi, të cilit sic nënkuptoi pengesat i vijnë nga pala tjetër. “Zyrtarët e Kosovës vijnë për të bërë shfaqje, ndërsa ne jemi të përkushtuar ndaj dialogut”, tha Vuçic i cituar nga Shërbimi i Ballkanit i Radios Europa e Lirë. Procesi i bisedimeve Kosovë-Serbi ngeci vjeshtën e vitit të kaluar, kur të dërguarit e Beogradit hapën cështjen e zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. Përpara konfirmimit të datës për rinisjen e dialogut, zyrtarët e të dyja palëve dhanë dhënë deklarata kontradiktore në lidhje me këtë Asociacion. Kurti e bëri të qartë qëndrimin e tij se nuk mund të formohet asnjë asociacion njëetnik, ndërsa Vuçic deklaroi se Kurti nuk ka nevojë të shkojë në Bruksel, nëse nuk dëshiron të bisedojë për formimin e Asociacionit.

Top News-Shkaktuan zjarre me qëllim/ Në pranga 4 persona, policia jep detajet
04/08 22:19
Top Channel/ Kosovë, viktima e parë nga zjarret/ Zjarri ra në stallën e viktimës në Malishevë
04/08 19:28
Top Channel/Viktima e parë nga zjarret në Kosovë,flakët përfshinë stallën e 64-vjeçarit në Malishevë
04/08 15:47
Top Channel/ Kosova regjistron viktimën e parë nga zjarret, u asfiksua në stallën që digjej
04/08 14:33
Top News – Një viktimë nga zjarret në Kosovë / Hyri në stallë të shpëtonte kafshët, gjeti vdekjen
04/08 11:30
Top News – Po digjet edhe Kosova / Katër vatra zjarri aktive në vend
03/08 15:30
Top News – Kampionet olimpike/ Kosova pret heroinat e saj të xhudos
03/08 12:10
Top News – Priten si heroina…/ E gjithë Kosova në këmbë për medalistet olimpike
03/08 11:44
Top Channel/ “Të artat” mbërrijnë në Kosovë, ja pritja që u bë
03/08 11:30
Top News-Kurti nuk i kursen lavdet për punën e tij/’Qeveria ime nuk krahasohet me ato të mëparshmet’
02/08 20:52
Top Channel/ Kundër “Ballkanit të Hapur”, protestë para ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë
02/08 15:20
Top Channel/ Kurti: Reciprocitet të plotë ekonomik dhe politik me Serbinë
02/08 15:18
Top News – Protestë para ambasadës shqiptare / Kosovë, kundërshtohet nisma ‘Ballkani i Hapur’
02/08 14:24
Top News – Reciprociteti me Serbinë/ Kurti në parlament: Nuk kemi hequr dorë
02/08 13:56
Top Channel/ Medalje pas vdekjes për Beau Biden, punoi në Kosovë pas luftës
02/08 13:03
Top Channel/ Më shumë pacientë në Kosovë, dyfishohet numri i atyre që kërkojnë trajtim në QKUK
31/07 12:34
Top News-50 milionë euro për fermerët/ Qeveria e Kosovës merr hapin e rëndësishëm
30/07 15:53
Top News-Varianti Delta ‘shkund’ Kosovën/ 90 përqind e rasteve të reja janë të variantit të ri
30/07 14:48
Top Channel/ Spitali ua ndërpreu pagën, mjekët specializantë në Kosovë në protestë
29/07 18:26
Top News – 108 vite nga konferenca e Londrës/Abazi- ‘Serbia joshi Ramën, shkeli Kosovën’
29/07 16:01