Top Channel/ Vritet kreu i Xhihadit në Gaza, Hamasi: “Gati të sulmojmë Tel Avivin”!
18/05/2021 11:03

Forcat izraelite eleminuan kreun e Xhihadit Islamik në Gaza, Abu Harbeed, i konsideruar përgjegjës për njërin prej sulmeve të para të javës së përgjakshme që shënoi rindezjen e konfliktit në enklavën palestineze. Harbeed u vra brenda ndërtesës ku jetonte në fshatin Beit Lahiya. Ai kishte marrë komandën e militantëve të këtij grupimi që vepron në very të Rripit të Gazes, të cilët janë dhe ata që lëvizin më shumë në afërsi të kufirit e lëshojnë raketa drejt shtetit hebre. Xhihadi është fraksioni palestinez më i lidhur me Iranin. ndjekësit e tij u hakmorën për vrasjene Harbeed duke hedhur në jug të Izraelit mbi 200 raketa në 12 orë. Hamasi nga ana tjetër kërcënoi të rinisë sulmet mbi Tel Aviv nëse avionët izraelitë vazhdojnë bombardimet dhe shembjen e ndërtesave në Gaza. “Bombat izraelite po i shkundin godinat në territor si një tërmet”, thotë BBC. 60 sulme ajrore kryen gjatë natës forcat izraelite. kësaj situate ende nuk i duket fundi; pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare në rritje, zyrtarët e larte izraelite thonë se kjo gjendje mund të zgjasë për disa kohë. 212 palestinezë janë vrarë që prej shperthimit të konfliktit të hënën e kaluar, përfshirë 100 gra e fëmijë. Izraeli thotë se në ofensivën e tij kundër Hamasit nuk po i shenjestron qëllimisht civilët, por ky është dhe problemi i mad hi tij: si mund të zhvillosh një luftë në njërën prej zonave më të varfra por edhe me dendësi më të madhe popullsie në botë, kundëer një armiku që e përdor këtë situatë në favorin e vet?

Top Channel/ Ukraina në Nato? SHBA dhe Gjermania: Nuk është ky momenti
01/10 19:23
Top News – Raketa balistike mbi detin e Japonisë. Kim Jong Un kërcënon sërish, katër teste këtë javë
01/10 16:32
Top News – Musk sjell robotin humanoid / Bosi i Teslas prezanton ‘Optimus’, në treg pas 3 vitesh
01/10 16:22
Top News-Sulmohet konsullata ruse në Nju Jork/Lyhet me bojë të kuqe, protestë për luftën në Ukrainë
01/10 16:21
Top News – Barkat në rrugë, makinat në det/ Uragani Ian ‘fshin’ një qytet të tërë, lë pas shkatërrim
01/10 16:18
Top News – ‘Magji’ në qiellin bolivian / Fenomeni i rrallë, dielli ‘halo’ mahnit botën
01/10 16:17
Top Channel/ Dita ndërkombëtare e kafesë: Festë e re, shije e vjetër!
01/10 15:36
Top Channel/”Atje nuk ka veto ruse”, SHBA: “Rezoluta e Shqipërisë shkon në Asamblenë e OKB-së”!
01/10 15:03
Top News – Biden i përgjigjet Putinit / ’Provoje po ta mbajti! SHBA dhe aleatët janë gati
01/10 14:17
Top News – Ukraina kërkon anëtarësim në NATO / Prek ‘nervin’ e Moskës, Uashingtoni i matur
01/10 14:15
Top News – Bashkëpunimi Rusi-Serbi / Ekspertët: Nuk është në interesin e Beogradit
01/10 13:44
Top News – Erdogan kundër Putinit! Dënon aneksimin e paligjshëm të tokave ukrainase
01/10 13:43
Top News – Ukraina rrethon mijëra trupa ruse / ’Do të çlirojmë gjithë Donbasin! Rusët po dorëzohen
01/10 13:41
Top News – 500 kilogram tritol në Nord Stream / ’Bombat u vendosën me robotët e mirëmbajtjes’
01/10 13:41
Top News – NATO lëshon paralajmërimin drithërues / Alarm i kuq, momenti më i rrezikshëm i pushtimit
01/10 13:39
Top Channel/Rusia veto rezolutës Shqipëri-SHBA/Synonte mos njohjen e rajoneve të aneksuara nga Rusia
01/10 13:15
Top Channel/ Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej!
01/10 12:24
Top Channel/Biden: Kërcënimet bërthamore të Putin nuk trembin SHBA, aneksimin nuk e njohim!
01/10 12:13
Top Channel/Në ndihmë të konsumatorit: Gjermania ul TVSH-në e gazit!
01/10 12:03
Top Channel/Sulmet kibernetike “shkundin” BE-në, 6 vende me non-paper!
01/10 12:02