Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01/2023 22:43

Myslimanët në Bangladesh dhe Malajzi shprehën zemërimin e tyre me protesta, pas sulmeve që Holanda e Suedia i bënë Kuranit. Pas lutjeve të përhershme të së premtes, ata dolën në sheshe me pankarta në duar, për djegien e librit të shenjtë të myslimanëve nga aktivisti anti-islamik Rasmus Paludan. Protestuesit nisën marshimin e tyre duke ngritur zërin dhe treguar pankartat, me mesazhe të ndryshme. Gjatë tubimit, jashtë një xhamie në Bangladesh, pati edhe të shtëna me armë nga ana e policisë, për të arritur shpërndarjen e tyre. Besimtarët u detyruan të faleshin nën praninë e policisë në ambientet e jashte të xhamisë. Qindra malajzianë zhvilluan protestën e tyre në Kuala Lumpur, me kërkesat e qarta për marjen e masave pas kryerjes së veprimit. Shfaqja publike e zemërimit erdhi pasi një kopje e librit të shenjtë mysliman u dogj në Stokholm të shtunën, dhe faqet e një kopjeje tjetër të Kuranit u grisën në Holandë një ditë më pas. Tre ditë më parë Turqia i dënoi ashpër veprimet e kryera, duke hequr dorë nga mbështetja e saj për anëtarësimin e Suedisë në NATO. Suedia dhe Finlanda kërkojnë anëtarësimin në NATO por duhet që të japë votën e saj edhe Turqia si vend anëtar i aleancës. Autoritetet turke e kushtëzojnë votën e tyre me dorëzimin e anëtarëve të komunitetit kurd që strehohet në këto vende.

Top Channel/ Përmirësohet Kate Middleton, princesha merr pjesë në paradën e mbretit Charles!
15/06 11:33
Top News/ ‘Po ndihmon agresionin rus’/ Liderët e G7 paralajmërojnë Kinën me sanksione
15/06 11:30
Top Channel/ Zvicër, sot samiti i paqes për Ukrainën: Rusia “nuk merr ftesë”!
15/06 11:30
Top Channel/ Samiti i G7 mbyllet me paralajmërim: Jo për Rusinë, por për…Kinën!
15/06 11:29
Top Channel/ Furtunë në qeverinë greke, Mitsotakis ndryshon katër ministra, shtatë zëvendës/ministra
14/06 23:12
Top Channel/ Stoltenberg: Propozimi i Putinit përmbush vetëm qëllimet e Rusisë
14/06 22:44
Top News/ Dy muaj me këmbë e duar të lidhura, 27-vjeçari rrëfen si u mbajt peng në Gaza
14/06 21:52
Top Channel/ Mitsotakis në krye të BE? “Politico” flet për komplot të Michel kundër Von der Lyen
14/06 20:01
Top Channel/ Negociatat për paqe! Biden marrëveshje me Zelenskyn, Putin bën ofertë me kushte
14/06 20:00
Top Channel/ Vapa përvëluese troket më herët këtë vit në Evropë, zjarre në Qipro e Antalia
14/06 18:18
Top News/ NATO në këmbë, avionët në qiell / ’Natë e egër’ sulmesh ruse, ‘panik’ në kufirin lindor
14/06 17:34
Top News/ ’Kushtet’ e Putinit për fundin e luftës: Ukraina të tërheqë trupat, të qëndrojë larg NATOs
14/06 17:33
Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35