Top Channel/ Viktoria vajtoi dy vjet, Elisabeta kthehet “në punë” 4 ditë pas vdekjes së princit
14/04/2021 15:09

Mbreteresha Elisabetë e përshkroi të shoqin, princin Philip të ndarë nga jeta këto ditë, si “shkëmbin në të cilin mbështetej”. Por në fakt, monarkja britanike duket edhe vetë një grua shumë e fortë. Ajo ka vendosur ta shkurtojë ndjeshëm periudhën 30 ditore të zisë, dhe do t`i rikthehet detyrimeve të saj mbretërore vetem 4 dite nga vdekja e të shoqit. Këtë thotë se e bën edhe për të nderuar kujtimin e tij. Një tjetër mbretereshë e famshme në Angli, Viktoria u martua ashtu si Elisabeta me njeriun që dashuroi. Kur bashkëshorti i saj, princi Albert ndërroi jetë në 1861-tin prej tifos, mbretëresha e vajtoi humbjen e tij për më shumë se dy vjet, periudhë kjo gjatë së cilës nuk u shfaq kurrë në publik. Elisabeta zgjodhi që të mos i anashkalonte më gjatë detyrimet e saj. 94 vjecarja mori pjesë në një ceremoni zyrtare të martën në Keshtjellën Windsor, ndërkohë që familja mbretërore britanike është duke mbajtur dy javë zi për shuarjen e princit Philip. Funerali i tij është planifikuar të zhvillohet të shtunën në këtë kështjellë, me një prani të kufizuar prej 30 personash për shkak të masave kundër pandemisë.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58