Top Channel/ Vdes lideri i rebelëve ELN në Kolumbi pas sulmit të ushtrisë
28/09/2021 20:24

Në pamjet e rënda shihen momentet e transportimit nga ushtria të një komandanti të lartë të grupit rebel ELN, nga organizatat e fundit guerrile që veprojnë ende në Kolumbi. Kryemilitanti ka vdekur sot prej plagëve të dy javëve më parë nga bombardimi i ushtrisë, njoftoi ministria e brendshme e vendit. Lideri i njohur ndryshe si "Fabian" ishte shënjestra e bombardimit të 18 shtatorit në rajonin verior të Çoko, tha ministri Diego Molano. "A u gjet dje i fshehur në zonën pyjore. Ishte pranë vendit ku u krye bombardimi," tha Molano, duke shtuar se militanti vdiq në spitalin e qytetit të Cali. Autoritetet thanë se besonin se komandanti kishte qenë në kamp, pasi panë sendet e tij mes shtatë guerrilasve të tjerë të vrarë nga bombardimi. Ministri tha më tej se Fabian drejtonte frontin perëndimor të ELN ndërsa qyteti i Çoko, ishte një nga bastionet e organizatës. "Ishte një kriminel i rrezikshëm, autor i vrasjeve, pengmarrjeve dhe drejtues i trafikut të drogës”, shtoi ministri. ELN është grupi fundit guerril që vepron ende në Kolumbi pas marrëveshjes së paqes në 2016 dhe grupit të majtë rebel FARC. ELN llogaritet se ka rreth 2,300 luftëtarë dhe mbështetje të gjerë në qendrat urbane.

Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12
Top Channel/ Biden vonon publikimin e dosjes mbi vrasjen e Kenedit, çfarë po mbulohet?!
25/10 12:10
Top News – Krizë humanitare në Afganistan / Tetë fëmijë në Kabul vdesin nga uria
25/10 12:09
Top News – Lira turke në pikiatë / Pas vendimit të Erdogan për dëbimin e ambasadorëve
25/10 12:08
Top News – Grusht shteti në Sudan / Arrestohet kryeministri, trazira nëpër rrugë
25/10 12:05
Top Channel/Kritikët e Erdogan: Dëbimi i ambasadorëve një lojë, shpërqëndrim nga hallet ekonomike!
25/10 11:59
Top News – Shira të rrëmbyeshëm në Tunizi / Tre viktima nga moti i keq, vendi nën ujë
25/10 11:55
Top News – Anija e mallrave në flakë / Mbulon me gazra toksikë brigjet e Kanadasë
25/10 11:52
Top News – Rrugët kthehen në lumenj të tërbuar / Jugu i Italisë nën rrebeshe shiu, dy të zhdukur
25/10 11:46
Top Channel/Eksperti: Serbia po përgatit luftë, amerikanët e kuptuan lojën-bënë gati “artilerinë”!
25/10 11:28
Top Channel/ Tetë fëmijë vdesin nga uria në Kabul, Afganistani në prag katastrofe!
25/10 11:14
Top Channel/ Ekspozitë në Egjipt! Artistë nga e gjithë bota ekspozojnë te piramidat e Gizës
24/10 19:43
Top Channel/ Franca lëshon satelitin ushtarak, do të lidhë ushtarët francezë në mbarë globin
24/10 19:18
Top News – Pistoleta që e bëri ‘vrasës’… / Rasti Baldwin, përdorej nga trupa për lojë…
24/10 18:27
Top News – Raketa super-preçize / Rusia ‘krekoset’ para blerësit misterioz
24/10 18:04
Top News – Vajza e Paul Walker në altar / ’Fast & Furious’, shoqërohet nga Vin Diesel
24/10 15:38
Top News – Richard Gere kundër Mateo Salvinit / Do të dëshmojë në gjyqin ndaj ish ministrit italian
24/10 15:35