Top Channel/ Vapa përvëluese troket më herët këtë vit në Evropë, zjarre në Qipro e Antalia
14/06/2024 18:18

Temperaturat rekord dhe ngjarjet ekstreme të motit anembanë globit gjatë ditëve të fundit parashikojnë një tjetër verë të zjarrtë. Termometri shënoi 40 gradë Celsius në pjesën më të madhe të Greqisë qendrore dhe jugore këtë javë, duke detyruar vendet arkeologjike të jenë të mbyllura nga mesdita deri në orën 17:00, raporton Associated Press. Edhe verën e kaluar, për shkak të vapës, Akropoli, vendi turistik më i njohur i Greqisë, u mbyll. Por, këtë javë, meteorologët thonë se kjo ishte vala më e hershme e të nxehtit e regjistruar në historinë greke dhe temperaturat në rritje i kanë bërë zyrtarët në gatishmëri të lartë për zjarre të mundshme. Në Qipro, një nga destinacionet më me diell të Evropës, një valë zjarresh të lidhura me nxehtësinë ka shpërthyer pranë Paphos. Ishulli tërheq shumë turistë çdo verë, të etur për të eksploruar rrënojat romake të Qipros dhe plazhet e bukura. Më në veri, një fshat pushimesh në Antalia të Turqisë u përfshi nga flakët pasi temperaturat kaluan 39 gradë. Ndërkohë, shirat e rrëmbyeshëm në disa pjesë të Spanjës shkatërruan të korrat dhe ndaluan disa fluturime në ishullin popullor turistik të Mallorca. Sipas meteorologëve, korriku dhe gushti, do të sjellin në të gjithë kontinentin ngrohjen më të shpejtë në botë. Por rreziqet e krizës klimatike nuk i kanë penguar njerëzit të dynden në vende turistike si Itali, Kroaci dhe Greqi, shtete që u goditën nga I ncehti përvëlues në verën e vitit 2023. Vera e nxehtë nuk është një problem unik për Evropën. SHBA-ja pritet të përfshihet gjithashtu nga temperatura kërcënuese për jetën në ditët në vijim

Top Channel/ Habit studimi! Ndryshimet klimatike po rritin zgjasin ditën! Ja si po ngatërrohet koha
16/07 13:14
Top Channel/Vetflijohen burrat në Korenë e Jugut, politikani: Fajtor, dominimi i grave në shoqëri
16/07 13:13
Top Channel/ Ushtari francez goditet me thikë, rritet frika para Lojërave Olimpike
16/07 13:10
Top Channel/ Dënohen 4 shqiptarë në Angli! Iu gjetën 1 mijë bimë kanabis me vlerë 330 mijë paund
16/07 13:09
Top News/ Edhe Rusia në bisedimet e paqes / Zelenski ndryshon mendje, plan për një samit të dytë
16/07 12:56
Top News/ Votim virtual për presidentin Biden / Do të marrë nominimin e demokratëve para kuvendit
16/07 12:53
Top News/ Zbulohet një shpellë në Hënë…në ‘Detin e Qetësisë’, mund të strehohen astronautët
16/07 12:47
Top News/ Tha se Trump duhet vënë në shënjestër…Biden bën ‘mea culpa’: Ishte një gabim
16/07 12:45
Top News/ BE bojkoton Viktor Orban / Komisionerët Evropianë nuk marrin pjesë në takime
16/07 12:41
Top News/ Donald Trump pritet si hero…Me veshin e fashuar në konventën republikane
16/07 12:33
Top News/ Dikur e quante:‘Hitleri i Amerikës’…J.D.Vance dhe metamorfoza e tij, i zgjedhuri i Trump
16/07 12:23
Top Channel/ Hagë, sot vendimi për Pjetër Shalën: Vrau një bashkëpunëtor të Serbisë në Kukës!
16/07 12:02
Top Channel/ “Dorëzohet” Ukraina? Zelenski: “Bisedime paqeje, Rusia të marrë pjesë”!
16/07 11:42
Top Channel/ Zbulohet shpellë në Hënë: U krijua nga “tubacionet” e llavës!
16/07 11:39
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet: Do emërohet në Konventë me votim virtual!
16/07 11:39
Top Channel/ Trump me veshin e fashuar, “shpërthen” Konventa Republikane: Mbështetje deri në fund!
16/07 11:38
Top News/ Donald Trump zgjedhe ‘ortakun’. Do të kandidojë me Senatorin që dikur e kritikonte
15/07 22:49
Top Channel/ Zelensky prezanton planin për Samitin e dytë ndërkombëtar, synon pjesëmarrjen e Rusisë
15/07 21:25
Top Channel/ Nga Europiani te Lojërat Olimpike, Gjermania rikthen kontrollet: Frikë për terrorizëm
15/07 21:22
Top News/ Pas atentat, lajmi i mirë. Gjykata në Florida pushon çështjen ndaj Trump
15/07 21:05