Top Channel/ Ukraina kërkon të nisë ofensivën, BE bie dakord: 2 miliardë dollarë municione
20/03/2023 22:57

Ministrat e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën për një plan prej dy miliardë eurosh për të blerë së bashku municione të nevojshme për Ukrainën. Në takimin në Bruksel, ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm mbështetën një iniciativë që synonte t'i siguronte Ukrainës një milion predha artilerie në 12 muajt e ardhshëm, si dhe të rimbushte rezervat e BE-së. Kievi është ankuar se forcat e tij duhet të racionojnë fuqinë e zjarrit, pasi pushtimi njëvjeçar i Rusisë është kthyer në një luftë rrënuese. Ukraina i kishte thënë BE-së se kërkon 350,000 predha në muaj për të ndihmuar trupat e saj të frenojnë sulmin e Moskës dhe t'i lejojnë ata të nisin kundër-ofensiva të reja më vonë gjatë vitit. Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se "sinjali i fillimit" ishte dhënë dhe premtoi se Ukraina mund të llogarisë në marrjen e një sasie të madhe municionesh këtë vit. Kryediplomati ukrainas Dmytro Kuleba përshëndeti "vendimin për ndryshimin e lojës" nga BE. “Pikërisht ajo që nevojitet: dërgesë urgjente + prokurim i përbashkët i qëndrueshëm”, ka shkruar Kuleba në rrjetet sociale. Pjesa e parë e planit të BE-së angazhon edhe një miliardë euro të tjera (1.06 miliardë dollarë) fonde të përbashkëta për t'i bërë shtetet e BE-së të përdorin rezervat e tyre tashmë të shtrira për municione që mund të dërgohen shpejt. Pjesa e dytë do të shohë që blloku të përdorë një miliardë euro të tjera për të porositur predha 155 milimetrash për Ukrainën, si pjesë e një shtytjeje të përbashkët prokurimi që synon të nxisë firmat e mbrojtjes të BE-së për të rritur prodhimin. Pamjet: AFP

Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19
Top News – Ikën Wagner, avancon Ukraina / Kievi ka rimarrë një pjesë të Bakhmutit
05/06 14:18
Top News – ‘Ndjekje’ në qiell mbi Uashington / ’Plas’ paniku, avionët luftarakë shkaktojnë bum sonik
05/06 14:13
Top News – Fitoi Erdogan, ulet inflacioni në vend / Zbret nën 40 për qind për herë të parë këtë vit
05/06 14:12
Top Channel/ Suedia “heq cigaret”, vendi i parë “pa duhanpirje” në Europë?
05/06 14:10
Top Channel/ Erdogani ngre ekonominë? Bie inflacioni, shkak oferta “momentale” e gazit!
05/06 14:03
Top Channel/ 20 vjet burg për vrasjen e 4 fëmijëve të saj, falet australiania!
05/06 12:51
Top Channel/ Më e vështirë të bëhesh britanik/ Media: Do zgjatet koha për marrjen e nënshtetësisë
05/06 12:30
Top Channel/ Rritet nafta në tregjet globale: U ul sasia e prodhimit, cmimi “merr goditje”!
05/06 12:25
Top Channel/ Një grua në krye të NATO-s, drejt SHBA-së “zëvendësuesja” e Stoltenbergut?
05/06 12:17
Top Channel/ “Vramë 250 ukrainas”, Rusia: Bllokuam ofensivën e Kievit në Donjeck!
05/06 12:16
Top News – Antimafia godet grupin e shqiptarëve/ 25 urdhër-arreste, mes tyre emri i njohur i drogës
05/06 11:56
Top News – Mision për ‘shuarjen e zjarrit’ në veri / Escobar dhe Lajçak, në Beograd e Prishtinë
05/06 11:55
Top News – Bilanc i trishtë në 16 muaj luftë / Zelenski: Të paktën 500 fëmijë ukrainas të vrarë
05/06 11:11
Top News – Luftanijet kineze e amerikane pranë përplasjes / Marina e SHBA publikon videon
05/06 11:07
Top News -Rusia ‘zpraps’ sulmin e madh ukrainas/ ’Kemi vrarë qindra ushtarë’, a nisi kundërofensiva?
05/06 11:06
Top News – 500 fëmijë të vrarë gjatë luftës/ Zelensky-Të gjithë duhet të çlirohen nga ky tmerr
04/06 22:11
Top News – ‘Kaosi në aeroporte, do shmanget këtë vit’/ Kompanitë – I kemi bërë të gjitha përgatitjet
04/06 21:02
Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06 20:59
Top Channel/ “Hëna luleshtrydhe” e qershorit, trupi qiellor i afrohet tokës
04/06 20:59