Top Channel/ Tregtarët e qilimave e antikave në Kabul ankohen për largimin e të huajve
27/09/2021 22:14

Tregtarë të qilimave, antikave e suvenirëve në rrugën e famshme turistike Të Pulave në Kabul, thonë se biznesi është shteruar që prej largimit të shumicës së të huajve. Dikur vendi ishte një nga pazaret më të zhurmshme me punonjës ndërkombëtare apo turistë të guximshëm, që kërkonin qilimat tradicionalë, poçet apo punimet e metalta artizanale. Tashmë ato kanë mbetur të shkreta që prej ardhjes së talibanëve në pushtet. "Puna ka rënë shumë pasi nuk ka më të huaj këtu në Kabul”, thotë qilima-shitësi Abdul Vahab për rrjetin AFP. "Kjo ka prekur shitjet e qilimave, bizhuterive dhe punimeve objekteve tribale e tradicionale në Afganistan." Vahab shton se më parë në dyqanin e tij vinin vetëm të huaj si stafi i OJQ-ve dhe diplomatët, të cilët u larguan të gjithë në fund të gushtit. Qilimat e dekoruar mund të arrijnë çmime në disa qindra dollarë, prandaj ato mund të përballoheshin vetëm nga të huajt të pasurit e vendit.

Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10 21:45
Top Channel/ Zv. Kryeministri taliban thotë se qeveria e Afganistanit është ‘gjithëpërfshirëse’
20/10 21:44
Top Channel/ Njerëzit mbushin Pagodën Shedagon për festivalin budist të Mianmar
20/10 21:44
Top News-Kryhet operacioni i jashtëzakonshëm/Veshka e derrit vendoset në trupin e njeriut
20/10 21:29
Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10 19:05
Top News- BE, fonde për Drejtësinë/‘Një vend i Ballkanit do të anëtarësohet deri në 2024’
20/10 17:38
Top Channel/ 5 vjet burg për Benzema? Në gjyq për shantazhin me video seksuale ndaj Mathieu Valbuena
20/10 17:33
Top News- Pranga ish-ushtarëve gjermanë/Donin të krijonin një ushtri private terroriste
20/10 16:31
Top News – Avioni përplaset me ‘gardhin’ / Gjithë pasagjerët të sigurt në incidentin në Houston
20/10 16:29
Top News – Bombarduesit bërthamorë amerikanë / Momenti kur ndiqen nga avionët rusë mbi Detin e Zi
20/10 16:28
Top News – Një fëmijë ngjitet në skenë… / Papa i jep një karrige dhe kapelën e bardhë
20/10 16:25
Top News – Anulon vizitën në Irlandën e veriut / U këshillua nga mjekët, ç’po ndodh me mbretëreshën
20/10 16:02
Top News – Zjarr nga ferri, shpërthen mali Aso / Hi dhe llavë nga krateri, turistët në ‘arrati’
20/10 16:01
Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10 15:53
Top News – Refuzon çmimin për të moshuarit / Mbretëresha: I plakur është ai që ndjehet i tillë
20/10 15:17
Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10 14:56
Top News – Breshër i frikshëm në Australi / Kokrrat sa një portokall, shkatërrojnë makina e shtëpi
20/10 14:54
Top Channel/ Toka përpin shtëpitë, lumenjtë marin para banorët, 100 të vdekur nga përmbytjet në Indi
20/10 14:34
Top News- Teoria e re e Harvardit/‘Universi ynë është krijuar në laborator’
20/10 14:13
Top News – Në fund të detit për 1 mijë vjet / Zhytësi izraelit gjen shpatën e kalorësve templarë
20/10 14:12