Top Channel/ Trafik droge me leje nga policia, Ilirian Zaimi pagoi shefin e komisariatit
03/07/2021 19:39

Ky është Ilirian Zaimi, drejtuesi i grupit kriminal që trafikoi tonelata me drogë nga Shqipëria drejt Italisë dhe që etiketohet nga skafistët e penduar si Daja apo Lani. Bashkëpunëtorët e drejtësisë, Mariglen Shusha dhe Donial Drolli rrëfejnë se si grupi i Dajës ndërveproi me mafian bavareze dhe se si shefi kultivoi platancione të tëra në zonën e Skraparit dhe nën bekimin e policisë lokale. Kjo ngarkesë që më pas u transportua nga të penduar u kap dhe nga Dia italiane në dhjetor 2016. Pikërisht për këto platancione droge, i penduari tregon se Daja kultivoi drogë me lazaratas kryesisht me një person të identifikuar si Liloshi i Lazaratit, të cilit daja i jepte përqindje për fitimin e mbledhjes. Në një rast, dëshmitari Shusha shton se Ilirian Zaimi duke u kthyer nga platancioni i Cepanit, i shoqëruar me punëtorët e Liloshit të Lazaratit që rezulton se është shtetasi Ilir Gaba kishin shkuar në komisariatin e policisë për të zgjidhur një keqkuptim me shefin e komisariatit. Keqkuptimi sipas dëshmitarit nuk kishte gjë tjetër të bënte përvecse pagesa që daja kishte kryer në polici për të mos u bezdisur. Këtë dëshmi e konfirmon edhe i penduari Drolli që shton se gjatë qëndrimit në tokat me hashash nuk ishin kontrolluar asnjëherë nga policia. Ndërkohë dëshmitarët e drejtësisë rëndojnë edhe pozitën e dy ish truprojave të Saimir Tahirit sipas të cilëve ata trafikuan mbi një ton droge drejt Italisë që ju përkiste shoqëruesve gjatë kohës që ata mbanin detyrën e rëndësishme. Dëshmitarët tregojnë se truprojat e kishin kultivuar drogën në Memaliaj në një platancion ku punëtorët paguheshin nga 15 deri në 20 euro.

Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02
Top News – Përplasje e fortë mes Suzuki-t dhe Golf-it/ Fuoristrada përfundon në parcelën anës rrugës
24/09 12:00
Top News-Ndërron jetë “Piktori i Popullit”/ Shuhet Sali Shijaku, artisti i 92 veprave të rëndësishme
24/09 11:50
Top News- Shoferi përplas këmbësoren dhe largohet/ Humb jetën 50-vjeçarja, autori në kërkim
24/09 11:39
Top Channel/ Kultivonin bimë narkotike në tokat e tyre, arrestohen dy vëllezërit në Mallakastër
24/09 10:16
Top Channel/ Makinat përplasen “kokë më kokë” në aksin Lezhë-Milot, tre të plagosur
23/09 22:32
Top News-Përplasen dy makina në Lezhë, 3 të lënduar, një rëndë
23/09 22:20
Top News- Familjarisht të ‘angazhuar’ për trafik droge/Zbulohet rrjeti i shqiptarëve të kokainës!
23/09 21:28
Top Channel/ Spektakël në lagunën e Nartës, qindra pelikanë kaçurrel fluturojnë mbi ujërat tonë
23/09 20:31
Top News- Shqipëria në tavolinën e luftës!/Pse Këshilli i Sigurimit do vulosë të ardhmen e Rusisë
23/09 20:15
Top Channel/ Përplasja për dosjen! Meta: U manipulua Autoriteti i Dosjeve. Reagon Autoriteti
23/09 19:35