Top Channel/ Tërhiqet Netanyahu? “Pauza të shkurtra taktike”, Guterrez: Gaza, varrezë fëmijësh!
07/11/2023 11:56

Benjamin Netanyahu bëri një hap prapa: Kryeministri izraelit njoftoi se do të shqyrtonte mundësinë për "pauza të shkurtra taktike" në mënyrë që të lehtësohet hyrja e ndihmave humanitare ose të lejohet dalja e pengjeve të mbajtura nga militantët e Hamasit. Lideri izraelit përsëriti megjithatë refuzimin e vendit të tij për një armëpushim të plotë nëse nuk lirohen të gjithë personat që mbahen peng nga Hamasi.Netanyahu i bëri komentet në një intervistë për televizionin amerikan ABC gjatë së cilës u pyet se kush duhet ta qeverisë Gazën pas përfundimit të luftimeve."Unë mendoj se Izraeli do të ketë për një periudhë të pacaktuar përgjegjësinë për sigurinë e përgjithshme, sepse e kemi parë se çfarë ndodh kur nuk e kemi ne atë përgjegjësi," pohoi ai. Deklarata vjen në kohën kur sipas autoriteteve shëndetësore të enklavës, bombardimet izraelite atje kanë marrë të paktën 10 mijë jetë njerëzish. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, deklaroi se mbrojtja e civilëve “duhet të jetë parësore” në konfliktin mes Izraelit dhe militantëve palestinezë të Hamasit, duke paralajmëruar se Rripi i Gazës po shndërrohet “varrezë për fëmijët”.

Top News/ Bie emigracioni drejt BE! Aplikimet për azil u ulën me 24% në tremujorin e parë
20/06 17:55
Top News/ Mbi 1000 viktima nga i nxehti / Pelegrinazh në 50 gradë celcius, më e keqja do të vijë
20/06 16:26
Top Channel/ U dënuan për marijuanë, falen 2.5 milionë amerikanë!
20/06 15:20
Top News/ Alarm në Gjermani, rrezik terrorist/ Arrestohet agjenti i fjetur i ISIS, planifikonte sulm
20/06 14:51
Top News/ Përvëlim në 40 gradë celcius dhe stuhi / Moti ekstrem gjunjëzon Evropën, kaos në kontinent
20/06 12:35
Top News/ Tymosni hashah, mos pini alkool…Çfarë i tha policia gjermane fansave të Euro 2024?
20/06 12:32
Top News/ Kim Jong un, dy qen dhuratë për Putin / ’Romancë’ mes dy liderëve në Korenë e Veriut
20/06 12:27
Top News/ SHBA rihap portin në Gaza…U mbyll pas motit të keq, më shumë ndihma në enklavë
20/06 12:20
Top News/ Putin bën shoferin e Kim Jong un / Në limuzinën antiplumb 450 mijë dollarëshe
20/06 12:19
Top News/ Ruanda nuk ‘tremb’ klandestinët / 880 emigrantë në Britani në një ditë të vetme
20/06 12:11
Top News/ Garda Revolucionare, grup terrorist / Irani i tërbuar me Kanadanë: Veprim politik
20/06 12:09
Top News/ Pas Penianit, Putin në Vietnam / Vendi neutral për pushtimin e Ukrainës, SHBA e zemëruar
20/06 12:09
Top Channel/ Lajcak pas Prishtinës në Beograd, analistët: “Mision i pamundur”!
20/06 11:58
Top Channel/ Hezbollahu kërcënon Izraelin: Gati për luftë, s`do keni ku të fusni kokën!
20/06 11:57
Top Channel/ Putin “ofensivë diplomatike”, pas Koresë së Veriut “zbarkon” në Vietnam!
20/06 11:56
Top Channel/ E pabesueshme sa kushton një litër naftë në Palestinë! Banorët përdorin vajin e gatimit
20/06 11:50
Top News/ Shpërndarja e ndihmave në Gaza/ Porti i përkohshëm i ushtrisë amerikane rinis punën
20/06 10:09
Top News/ E pazakontë në Las Vegas, rishfaqet monoliti “pasqyrë” pas tre viteve
20/06 09:21
Top News/ Franca i shpall ‘luftë’ antisemitizmit, Macron nxjerr urdhrin për shkollat
19/06 22:36
Top Channel/Italia ndryshon kushtet, përgjysmohet tarifa, përshpejtohen procedurat për azilkërkuesit
19/06 22:16