Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04/2021 15:29

SHBA-ja premtuan t`i reduktojnë deri në fundin e kësaj dekade emetimet e karbonit me 50-52% nën nivelet e vitit 2005. Ky zotim i ri, që vjen pikërisht në Ditën e Tiokës, do të njoftohet në samitin virtual të 40 liderëve globalë, dhe praktikisht e dyfishon premtimin e mëparshëm të Ëashingtonit. “ Kjo lëvizje do të sfidojë botën në kuadër të ambicieve për luftën kundër ndryshimeve të klimës”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.amerikanët shpresojnë se plani i tyre ambicjoz në ndihmë të mjedisit e planetit do të inkurajojë dhe Kinën, Indinë e të tjerë të hedhinm hapa të ngjashëm përpara takimit kyc të klimës, që është parashikuar të mbahet në Glasgoë në muajin nëntor. Zotimi i Bidenit paraqet një përditësim krahasuar me atë cfarë propozoi ish-presidenti, Barack Obama i cili në kuadër të Marrëveshjes së Parisit të vitit 2015 kishte parashikuar një ulje të emetimeve me 26 deri në 28 për qind deri në vitin 2025. Ish-presidenti amerikan, Donald Trump vendosi të tërhiqte Amerikën nga Marrëveshja e Parisit, por Biden me të marrë detyrën në 20 janar e shfuqizoi vendimin e tij."Shtetet e Bashkuara nuk do të presin, kombi ynë është i vendosur të veprojë tani", thuhet ne deklaraten e Shtëpisë së Bardhë. Disa skeptikë megjithatë e vënë në dyshim aftësinë e SHBA-së për të përmbushur këtë objektiv të ri, duke pasur parasysh sesa e përcarë është vetë politika amerikane.

Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51