Top Channel/ Te ngrish në pragun e BE, emigrantët shuhen nga i ftohti në kufi!
24/09/2021 16:29

Në kufirin Poloni-Bjellorusi, temperaturat gjatë natës shkojnë nën zero. Emigrantët e ngecur atje, nuk kanë shumë shanse. Katër persona mësohet të kenë humbur deri tani jetën nga i ftohti. BBC bisedoi me disa refugjatë që pretendojnë se janë deportuar ilegalisht drejt Bjellorusisë prej trupave kufitare polake. Të trembur, e duke u dridhur, ata ishin mbledhur në pyll pranë kufirit. “Bota, thjesht nuk e di se cfarë po ndodh këtu”, thotë korespondenti i gjigandit mediatik anglez, Nick Beake. BE-ja i vuri sanksione ekonomike Minskut për shtypjen e ashpër të bërë opozitës, dhe tani, akuzon bjellorusët se po hakmerren duke cuar drejt vendeve të bllokut europian emigrantëtë paligjshëm. Emigrantët që dukeshin shumë të frikësuar, shpjeguan se trupat bjellorusë i marrin e i shtyjnë në kufi në ato vende ku nuk ka policë polakë. Por nga ana tjetër, nëse zbulohen prej ushtarëve polakë, ata i kthejnë mbrapsht. POlonia, Letonia dhe Lituania, që te treja anëtare të BE-së kanë shpallur emergjencën mes shtimit të ndjeshëm të fluksit të emigrantëve që përpiqen të kalojnë kufirin nga Bjellorusia, teksa Brukseli e akuzon presidentin bjellorus Aleksander Lukashenko se poi përdor ata si armë kundër Bashkimit Europian, ndërsa Polonia nuk lejon as gazetarët e as punonjësit e ndihmës që t`i afrohen kufirit të saj.

Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12