Top Channel/ Talibanët mbajnë paradë ushtarake në veri të Afganistanit pas protestave
17/01/2022 22:32

Luftëtarë talibanë mbanin sot një paradë ushtrake në veriperëndim të Afganistanit, disa ditë pasi qeveria në Kabul dërgoi trupa për shtypjen e trazirave dhe arrestimin e një komandanti militant. Protestat kishin shpërthyer javës që shkoi në Maimana, ku një komandant taliban uzbek u arrestua për lidhje me një kompot pengmarrjeje. Trazirat kanë shtuar frikat për tensioneve mes etnive uzbeke dhe pashtun, mes të cilave raportohet se ka pasur përplasje. "Kemi dislokuar qindra forca në provincat fqinje dhe situata është tashmë nën kontroll," tha për rrjetin AFP zyrtari i ministrisë së mbrojtjes Latifullah Hakimi. Në paradën e të dielës përfshiheshin rreshta me luftëtarë të armatosur dhe të maskuar me shalle koke me mbishkrime të fesë muslimane. Dhjetra luftëtarë të tjerë të armatosur më rëndë parakalonin në kamionçina e mjete të blinduara, të marra nga ushtria e SHBA pas largimit te saj në gusht. Rezidenët e qytezës Maimana kishin dalë në dy anët e rugët dhe regjistronin paradën me celularët e tyre. Një prej tyre tha: "Dy ditë më parë situata është e keqe prej demonstratave por tani është normale.” “I vetmi problem është se nuk ka vende pune, por me sigurinë jemi të kënaqur."

Top Channel/ Bletë-rritësit në Tunizi përdorin sistemin elektronik paralajmërimi
20/05 22:41
Top Channel/ Shoigu: Rusia do shtojë bazat në perëndim si reagim ndaj zgjerimit të NATO-s
20/05 22:40
Top Channel/ Imazhe të kufirit mes dy Koreve para vizitës së Biden në Seul
20/05 22:39
Top News-Në Britani për një jetë më të mire/Mori dënim me burg pasi u gjet në një shtëpi bari
20/05 21:09
Top News- A do ta sulmojë Ukraina-Rusinë! / Zelensky mund të synojë territor rus për shkëmbim!
20/05 20:14
Top News- Parashikimet ogurzeza për luftën / Inteligjenca amerikane flet për lëvizjet e Putin
20/05 20:06
Top Channel/ “Nuk doja ta vrisja”, dita e tretë e gjyqit ndaj ushtarit rus, 21-vjeçari kërkon falje
20/05 19:11
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- SHBA, ‘fituesja’ e luftës në Ukrainë!/Pse konflikti sjell përfitime për Uashingtonin
20/05 18:04
Top News-Si i shkatërroi Putin ekuilibrat në botë!/Feja, vija e re ndarëse mes Rusisë dhe Perëndimit
20/05 16:50
Top News-Nxirrte bashkëshorten në ‘treg të lirë’/I caktonte takime me burra për prostitucion
20/05 16:43
Top News – Rusia i kundërpërgjigjet NATO-s / Baza të reja ushtarake në perëndim
20/05 16:30
Top News – 50 çifte vënë kurorë njëherësh / Ceremoni e përbashkët martese në Brazil
20/05 16:10
Top News-Kimikatet vdekjeprurëse nga Azovstali/Rrezikojnë dhe Mesdheun, mund të zhdukin jetën në det
20/05 16:09
Top News – Mbreti i Spanjës në azil / Huan Karlos rikthehet në shtëpi pas dy vitesh
20/05 16:08
Top News – Suedia në gatishmëri ushtarake! / Lufta në Ukrainë ndez alarmin: Tani është prej vërteti!
20/05 16:06
Top News – Boeing në garë për hapësirën / Nis drejt Stacionit Hapësinor misionin pa ekuipazh
20/05 15:57
Top News – S’ka naftë? Pa problem… / Makinat klasike tani bëhen elektrike
20/05 15:57
Top News – Teleskopi më i madh në botë / Ndodhet në Kili dhe synon të rrisë kapacitetet
20/05 15:56
Top Channel/ Luftë Covid-it me ujë me kripë dhe çaj, habit Koreja e Veriut!
20/05 15:12