Top Channel/ Talebanët vrasin të afërmin e gazetarit të DW, kërkonin reporterin!
20/08/2021 11:21

Luftëtarët talebanë qëlluan për vdekje të afërmin e një gazetari të DW të cilin po e kërkonin shtëpi më shtëpi, pa e ditur se ai vetë aktualisht ndodhet në Gjermani. Media e njohur gjermane njoftoi se një familjar i dytë i reporterit është plagosur, ndërsa disa të tjerë arritën të shpëtojnë. Ajo nuk dha detaje të mëtejshme nga incidenti. Drejtori i përgjithshëm i DW, Peter Limbourg e dënoi ashpër vrasjen e cila dëshmoi qartë sipas tij rrezikun akut që i kanoset gazëtarëve dhe familjeve të tyre në Afganistan.”Kjo është një ngjarje tragjike dhe e pakonceptueshme, që nxjerr edhe një herë në pah se më cfarë përballen realisht punonjësit tanë dhe familjet e tyre në Afganistan”, u shpreh ai, duke shtuar se është e qartë që talebanët janë vënë në gjurmët e reporterëve në Kabul e nëpër provinca. “Duhet t`i ndihmojmë, se nuk kemi më kohë”, shtoi ai. Mësohet se talebanët kanë bastisur shtëpitë e të paktën tre gazetarëve të tjerë të DW. Kjo e fundit, së bashku me disa porganizata mediatike i kanë kërkuar qeverisë gjermane të veprojë sa më shpejt për të ndihmuar stafin e tyre afgan. Pas marrjes së pushtetit, talebanët premtuan publikisht liri të medias dhe falje për kundërshtarët, por duket se asnjë prej këtyre nuk do të ndodhë.

Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04
Top News-Trafik droge përmes instagramit/Shqiptari nga Londra, biznes me miliarda paund
26/10 16:03
Top News- Prapaskenat e vendimit të Erdogan/Pse u tërhoq nga dëbimi i diplmatëve të huaj
26/10 15:45
Top News – ‘Nuk kemi zgjedhje tjetër’ / Afganët shesin vajzat ndërsa uria ‘kafshon’
26/10 15:38
Top News – ‘Kopshti i deteve…’ / Super-jahti i ri që përfshin edhe një serë
26/10 15:36
Top News – Zero emetime karboni… / Premtimi i Australisë, ndotësja më e kritikuar në botë
26/10 14:56
Top News -Rusia paralajmëron SHBA e Britaninë / ’Lojëra të reja lufte’ kundër armikut pranë Krimesë
26/10 14:48
Top News – Martohet me një të zakonshëm… / Princesha e Japonisë ‘sakrifikon’ statusin mbretëror
26/10 14:46
Top News – Kina vaksinon 3 vjeçarët / Rastet po përhapen shpejt, intensifikohet fushata
26/10 14:45
Top Channel/Australia zotohet t`i çojë emetimet në zero, kritikët: “Përralla, po gënjejnë”!
26/10 14:40