Top Channel/ Taksat prekin shtresën e mesme, ekspertët: Barra fiskale të zhvendoset te të pasurit
26/06/2022 20:05

Ligji i ri për tatimin mbi të ardhurat e bën sistemin kompleks dhe godet shtresën e mesme. Të këtij mendimi janë ekspertët e ekonomisë, sipas të cilëve edhe me ndryshimet e reja, pesha bie sërish mbi punën dhe të vegjlit duke përfshirë në skemën e taksimit profesionet e lira që ofrojnë shërbime. “Qeveria gjithmonë tenton që të bëjë ndryshime ku impakti i tyre buxhetor është i vogël. Nga një anë kemi individë të cilët janë aksioner kompanish ku sërish dividenti është 8% dhe nga ana tjetër shtresa e mesme e qeverisë dhe kontributi i tyre është i madh në ekonomi dhe krijohen kosto shtesë mbi to”, tha Majlind Lazimi, ekspert për ekonominë. “Një reformë që të quhet e tillë duhet të ketë një ndryshim jot ë jetë një përsëritje, unë mendoj se është më mirë ligji i vjetër sesa ligji i ri për sa kohë nuk sjell ndryshim të pritshëm. Duhet sikur është përsëritje sa i përket taksimit se i mëshon prapë punës”, tha Eduart Gjokutaj, ekspert për çështjet fiskale. Mundësitë për evazion janë të mëdha vlerësojnë ekspertët, pasi subjektet për t’iu shmangur taksave të larta do të tentojnë të gjejnë forma për të paguar më pak ndaj shtetit.

Top Channel/ Plagoset deputeti, vdesin babë e bir! Shpërthimi tronditës nga një bombol oksigjeni
01/03 23:10
Top Channel/ Shefi i urgjencës: Deputeti me dëmtime në mushkri, iu nënshtrua një operacioni të dytë
01/03 21:58
Top News/ Të plagosurit te Trauma. Tragjedia në Lushnje, Mjekët-Dy në gjendje kritike
01/03 21:09
Top News/ Çfarë e shkaktoi shpërthimin në Lushnje. Dy pistat ku po hetohet
01/03 21:02
Top Channel/ Disa orë pas shpërthimit shkatërrues,mbërrin në vendin e ngjarjes njësia anti-eksploziv
01/03 20:53
Top News/ Zjarr te ish-depozitat e naftës në Ballsh, procedohen dy punonjës
01/03 20:49
Top Channel/ Të veshur civilë, Policia e Vlorës kontrolle të befasishme në makinat e dyshimta
01/03 20:35
Top News/ Shkatërrimi që la pas shpërthimi, bombola varur te vinçi pas shpërthimit në Lushnje
01/03 20:25
Top Channel/ Damian Gjiknuri shkon në SPAK, paraqitet në Prokurorinë e Posaçme anti-korrupsion
01/03 19:49
Top Channel/ Bushati: Plani i BE nuk mjafton. Ish-ministri i jashtëm vlerëson dy samitet
01/03 19:46
Top Channel/ Balla në Lushnje: Hetim i plotë/ “Shkaku i ngjarjes së rëndë është ende i paqartë”
01/03 19:45
Top Channel/ Pse erdhi Zelensky në Tiranë? Ish-Kryeministri Majko analizon samitin për Ukrainën
01/03 19:44
Top Channel/ Të plagosurit në gjendje të rëndë! U dëmtuan nga shpërthimi, po trajtohen në QSUT
01/03 19:43
Top Channel/ Plagoset deputeti, vdesin babë e bir/ Shpërthim në Lushnje, tetë të plagosur
01/03 19:42
Top News/ Shpërthen magazina në Lushnje. Vdesin babë e bir, i plagosur edhe deputeti i PS-së
01/03 19:34
Top News/ Gjashtë orë dëshmi në SPAK/ Gjiknuri para mediave: Dhashë shpjegime për…
01/03 19:14
Top Channel/ Gjithçka e rrëzuar! Lushnjë, shpërthimi i fuqishëm shkatërron shtëpinë e tetë personave
01/03 19:14
Top Channel/ Pamje nga shpërthimi në Lushnjë, vinçi po ngrinte bombula oksigjeni
01/03 19:04
Top News/ ‘Plumbi i artë’, dëshmitë e para. Rrëfejnë biznesmenët që ishin në shënjestër të Dumanit
01/03 19:02
Top News/ Video e shpërthimit që u mori jetën babë e bir në Lushnje
01/03 18:58