Top Channel/Stuhia shkatërrimtare godet ishullin e Evias, po i afrohet Shqipërisë?
10/10/2021 15:00

Vetëm disa javë pasi zjarre shkatërrimtare goditën ishullin grek të Evias, zona përballet me një stuhi të fuqishme dhe përmbytje masive. Mediat e huaja thonë se erërat e fuqishme kanë shkulur catitë e shtëpive, ndërsa uji ka hyrë në shumë banesa. Stuhia e mbiquajtur “Athina” nga metereologët grekë, i ka shkaktuar dëme të jashtëzakonshme edhe infrastrukturës rrugore pranë fshatrave bregdetarë të Agia Anna dhe Psaropouli, tha një zyrtar lokal për ERT. “Dhjetëra shtëpi janë përmbytur; përrenjtë dolën nga shtrati edhe pse shiu zgjati vetëm disa orë. Kjo është shenjë se ky dimër ka për të qenë shumë i ashpër”, u shpreh guvernatori George Kelaiditis. Sipas tij, fatmirësisht nuk ka raporte për njerëz të bllokuar nëpër banesa apo makina. Zjarret pyjore të muajit korrik shkatërruan pjesë të tëra të ishullit të Evias dhe atij të Rodosit, bashkë me disa zona në veri e në juglindje të Athinës dhe gadishullit të Peloponezit. Për të shpëtuar prej tyre, qindra persona u evakuan atëherë me urgjencë, ndërsa tre vetë humbën jetën dhe disa u lënduan rëndë. Dy ditë më parë, media gjermane Focus.de paralajmëroi për rrezikun e reshjeve ekstreme në Greqi dhe në jugun e Shqipëri.

Top Channel/ Lista Serbe nis “sulmin”: Të ndërpritet dialogu Kosovë-Serbi!
27/05 14:42
Top News – ‘Skënderbeu ishte serb’ / Mbështetësit e Vuçiç provokojnë nga Beogradi
27/05 14:21
Top News-‘Shpërthen’ veriu, Vuçiç ‘nis’ ushtrinë/Helikopterë të KFOR dhe policia e Kosovës në Zveçan
26/05 15:02
Top News – ‘Ndizet alarmi’ në veri të Kosovës / ’Po na pushtojnë!’ Serbët mblidhen para komunave
26/05 14:21
Top News – Vuçiç: ’Hijenat’ duan kokën time / Jep sot dorëheqjen, mbledh mbështetësit në Beograd
26/05 13:23
Top News – Kapet trafikanti shqiptar në Greqi/ Ju zbuluan 12kg heroinë, arrestohet dhe e dashura
25/05 22:36
Top News – ‘U zyrtarizua pushtimi’ / Serbia reagon pas betimit të kryetarëve në Veri
25/05 18:59
Top News – Nga Kosova, në këmbë drejt Beogradit/ Për protestën e Vuçiçit, autobusë falas dhe presion
25/05 10:01
Top News – Greqia dekreton kryeministrin e përkohshëm, do drejtojë vendin deri më 25 qershor
24/05 18:39
Top News – 1 qershori ‘gracka’ që ka paralajmëruar Lista SRPSKA: Do të mbrohemi me te gjitha mjetet
23/05 19:50
Top Channel/ Greqi, askush nuk krijon qeverinë, edhe Tsipras heq dorë. Pas 1 muaji zgjedhje të reja
23/05 19:21
Top News – BE paralajmëron Serbinë: Ose me ne, ose me Rusinë / Ballkani ‘zbarkon’ në Bruksel
23/05 10:32
Top News – Nacionalisti turk mbështet Erdoganin në balotazh, kishte dalë i treti në zgjedhje
22/05 22:53
Top News – Senatorët amerikanë takojnë Kurtin, i kërkojnë marrëveshjen me Serbinë
22/05 19:56
Top News – Greqia reagon ‘vakët’ / Pas vendimit të GJKKO që la Belerin në burg
22/05 18:28
Top News – Prag tragjedie në Itali/ Shqiptari godet me thikë gruan, arrestohet i gjakosur
22/05 17:39
Top News – ‘Jugosllavët e së ardhmes…’ / Rikthehen në Serbi për të sfiduar nacionalizmin
22/05 12:37
Top News – Kosova, Serbia, Bosnja dhe Rusia…/Ministrat e BE-së diskutojnë për Ballkanin Perëndimor
22/05 10:58
Top News – Asociacioni është një detyrim / Escobar: Duhet të shërojmë konfliktin e ngrirë
22/05 10:05
Top News – Mitsotakis ngjyros me blu Greqinë / Fitoi bindshëm, por pse thirri sërish zgjedhje
22/05 09:49