Top Channel/ Stina e mbjelljeve/ Nga sot fermerët përfitojnë 30 mijë lekë për çdo hektarë grurë
01/09/2022 19:52

Vullnet Skuqi, në vitin 2014 la emigrimin për të punar tokat e të parëve në fshatin Zambisht të Rrogozhinës. Ai thotë se lufta në Ukrainë solli rritje të cmimit të grurit vendas me 20 lekë për kilogram, duke parë kërkesat e tregut për grurin e fermerëve shqiptarë, Vullneti thotë se këtë vit do të mbjellë më tepër grurë sepse sipas tij skema e re e subvencioneve që do të aplikohet këtë sezon bujqësor do të ulë kostot e prodhimit të grurit dhe do të rrisë fitimin e tij. Kultivuesit e grurit më siërfaqe mbi 1 ha do të përfitojnë një mbështetje prej 30.000 lekësh për ha. Thirrje e re e Skemës Kombëtare për fermerët e drithërave do të jetë e hapur nga data 1-23 shtator.

Top Channel/ Qytetari nga Vlora sfidon temperaturat, lahet në det në prag dimri
26/11 13:14
Top Channel/ Rruga shkretoi fshatin. Në Vezhdanisht të Selenicës,shkollës i kanë vjedhur dhe tullat
26/11 12:19
Top Channel/ Tre vite nga tërmeti, ende shumë familje s’janë strehuar pas shkatërrimit të banesave
26/11 12:18
Top Channel/ Çmimet ulen me pikatore/ Si komentojnë qytetarët sjelljen e Bordit me çmimin e naftës
26/11 12:17
Top News – Nga Amerika Latine në Tivar e Fier – Hetimet nga dy shtete dhe DEA amerikane
26/11 12:14
Top Channel/Gjyqi për drogën e Frakullës, 10 të arrestuarit dolën para gjykatës për masën e sigurisë
26/11 12:10
Top News- Përgjigja e BE pas tërmetit tragjik/ ‘Ndihmat për Shqipërinë nuk do mungojnë’
26/11 11:58
Top News – Tre vjet nga tërmeti tragjik në Shqipëri – 51 jetë të humbura në Durrës dhe Fushë Krujë
26/11 11:46
Top Channel/ “Samiti do jetë histori suksesi”! Në Tiranë kryetarët e bashkive shqiptare në rajon
26/11 11:22
Top Channel/ Rikonstruktohet teatri i Vlorës, kontribuoi bashkia dhe disa sipërmarrës
26/11 11:20
Top News – Eksploziv në një dyqan në Durrës – Disa persona të shoqëruar si të dyshuar
26/11 10:43
Top Channl/ Shpërthim eksplozivi në Durrës, i vihet lëndë plasëse një biznesi
26/11 09:34
Top News – Ministrat e Brendshëm të BE japin alarmin – Plan me 20 pika për të ndalur emigrantët
25/11 22:11
Top News – Shqipëria në mesin e 10 vendeve/ Që prodhojnë dhe shesin më shumë kanabis në botë
25/11 21:59
Top News – 4 shqiptarët, 2 milionë paund për kokainën – ‘Firmë taksish’, operacioni në Londër
25/11 21:27
Top News – Anulimi i grantit prej 28 milionë euro – Ambasadorja e BE në Shqipëri tregon arsyen
25/11 21:20
Top Channel/ Çmim për gazetaren Anila Hoxha! Vlerësimi për punën 24 vjeçare kundër dhunës gjinore
25/11 19:51
Top Channel/Gjykata shkatërroi përgjimet!Pas masakrës ndaj Çapajve u përgjua telefoni Taulant Ballës
25/11 19:42
Top Channel/125 lekë nafta për Jahtet në Durrës, jahti i miliarderit rus vjen në Durrës për të blerë
25/11 19:40
Top Channel/ Si ndahet “torta” 1.3 mld euro. Kush janë 8 kompanitë që ndërtojnë rrugët e florinjta
25/11 19:34