Top Channel/ “S`ka prova që ta lidhin Bin Laden me 11 shtatorin”, talebanët nuk ndryshojnë qëndrim
26/08/2021 14:36

Refuzimi i talebanëve për të dorezuar Osama Bin Ladenin, trurin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në SHBA, ishte një nga arsyet e përmbysjes së tyre nga pushteti prej forcave amerikane dhe aleatëve 20 vjet më parë. Por edhe pas dy dekadash dhe përpjekjeve për t`i treguar botës se kanë ndryshuar, deklaratat dhe qëndrimet e talebaneve gjithmonë e më shumë po dëshmojnë të kundërtën. Një zëdhënës i tyre deklaroi së fundi gjatë një interviste për NBC News se nuk ka prova që ta lidhin Bin Ladenin me aktin terrorist të 11 shtatorit. Kjo ishte përgjigja që Zabihullah Mujahid i dha pyetjes nëse Afganistani do të kthehet sërish në bazë për terrorizmin pas tërheqjes së trupave amerikane. “Kur Osama bin Laden u kthye në problem për amerikanët, ai ishte në Afganistan. Edhe pse nuk ka prova të përfshirjes së tij në ato sulme, ne kemi premtuar tani se toka afgane nuk do të përdoret kundër askujt”, u shpreh ai. Gazetari insistoi mbi këtë cështje, dhe Mujahid theksoi sërish se nuk ka asnjë provë sipas tij. “Edhe pas 20 vitesh lufte, nuk ka fakte që të tregojnë përfshirjen e Bin Ladenit. Ai ishte thjesht një justifikim për pushtimin”, deklaroi zëdhënësi taleban.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42