Top Channel/ S`ka para për riparime, gjysma e luftanijeve britanike dalin “jashtë loje”
28/07/2021 15:45

Gjysma e anijeve të mëdha luftarake të Britanisë janë jashtë shërbimit për riparime. Aktualisht, nga 18 fregata dhe shkatërrues në flotën e Marinës Mbretërore vetëm nëntë janë në gjendje pune ndërsa pjesa tjetër janë në porte thonë mediat vendase. Ish shefi i marines, admirali Lord West i Spithead e quajti këtë “një turp kombëtar."Anijet e reja nuk po ndërtohen me shpejtësi të mjaftueshme, dhe nuk ka apsur para sa duhet nga riparimet”, tha ai, duke shtuar se vetëm njëri prej destrojerëve 1 miliardë paundësh, HMS Defender, është aktualisht në det. Ky destrojer po shoqëron Carrier Strike Group në udhetimin e tij të parë botëror. Luftanijës simotër, HMS Diamond iu desh ta braktiste grupin prej 10 anijesh pas problemeve që pati gjatë lundrimit në Mesdhe e tani është tërhequr në një port të Italisë. Luftanijet e tjera të tipit 45, HMS Daring, HMS Duncan dhe HMS Dragon, po i nënshtrohen mirëmbajtjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nga 12 fregata të tipit 23 vetëm tetë janë klasifikuar "të disponueshme në mënyrë operative".

Top Channel/ Video e rrahjes barbare të protestuesve vë në përgjegjësi policinë e Bullgarisë
18/09 22:07
Top Channel/ Festivali i barinjve të Saharasë mbahet në Niger, mes frikës së militantëve
18/09 22:06
Top Channel/ Përleshje të ashpra me policinë në protestat anti-kufizime në Melbourne
18/09 22:05
Top Channel/ Policia e Texas mbikqyr 10 000 emigrantë nën urën kufitare mbi Del Rio
18/09 22:04
Top Channel/ Thithësja detare e mbeturinave shpiket nga grupi mjedisor në Taivan
18/09 22:03
Top Channel/ Pastruesi hedh 4 vjeçarin nga ballkoni, prindërit të shokuar- nëna 8 muajshe shtatzënë!
18/09 18:24
Top News – Miliarderi vrasës/ 78 vjeçari shpallet fajtor, do të vdesë në qeli…
18/09 18:08
Top News – Vrau tre vajzat e saj… Del në gjykatë nëna ‘monstër’
18/09 18:07
Top News – Zemërim kundër izolimit/ Ndizet protesta në Melburn, përleshje e arrestime
18/09 16:35
Top News – Notre Dami tani i sigurt/ Gati për të filluar rindërtimin
18/09 16:34
Top Channel/ 11 kocka të thyera, mushkëri e shpuar- aksident me biçikletë, miliarderi lëndime horror
18/09 16:28
Top News – Tjetër skandal në Greqi/ Certifikatat e vaksinimit shiten në internet
18/09 15:31
Top News – Policia bullgare e dhunshme… / Del videoja që tregon brutalitetin e saj
18/09 15:04
Top Channel/Zhduket 22 vjecarja, i fejuari refuzon të flasë- rasti që ngriti në këmbë Floridën!
18/09 14:27
Top News- Talebanët përjashtojnë vajzat nga shkolla/ Afganistani kthehet 2 dekada pas
18/09 14:12
Top Channel/ Talebanët u ndalojnë vajzave gjimnazin: në klasa, vetëm djem!
18/09 14:05
Top Channel/ Itali, serbi vret vajzën në ditëlindjen e saj dhe pastaj veten!
18/09 14:05
Top Channel/ Pemët më të mëdha në botë vishen me fletë alumini, rrezikojnë zhdukjen nga zjarret
18/09 14:04
Top Channel/ Kokteji i antitrupave të Trump, nis të përdoret në spitalet britanike
18/09 13:39
Top Channel/ Çfarë do t`i ndodhë jetës në Tokë- vrima e ozonit tani, më e madhe se Antarktida!
18/09 13:39