Top Channel/ “Shkupi po provokon”,Tsipras e Zaev i kërkojnë BE të marrë masa ndaj drejtuesve të rinj
13/06/2024 19:56

Me një artikull të përbashkët tek portali euroactiv dy ish kryeministrat e Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kanë deklaruar se pas zgjedhjeve të fundit, lidershipi i ri në Shkup ka bërë deklarata provokuese, duke shkelur frymën e Marrëveshjes së Prespës. Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev theksojnë se BE-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet tja bëjnë të qartë udhëheqjes së re në Maqedoninë e Veriut se respektimi i Marrëveshjes është e vetmja rrugë drejt integrimit të mëtejshëm demokratik, integrimit evropian dhe mbështetjes para anëtarësimit. Shkelja e saj do të destabilizojë më tej rajonin dhe do të çojë në një sfidë ekzistenciale jo vetëm për të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut, por për të ardhmen e saj në tërësi –nënizojnë ata. Por Tsipras e Zaev thonë gjithashtu se nëse ky kusht respektohet plotësisht, pra dy vendet respektojnë tërërsisht marrëveshjen , BE-ja duhet të jetë e gatshme të lërë pas çdo qasje siç u pa gjatë gjashtë viteve të fundit dhe të miratojë një qasje më active dhe graduale ndaj zgjerimit, duke ju bërë të qartë të gjitha vendeve të rajonit se zgjidhja paqësore e mosmarrëveshjeve ka përfitime për popujt e Ballkanit dhe udhëheqjen e tyre dhe se sakrificat shpërblehen dhe nuk shpërfillen me cinizëm.

Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33
Top News/ Fëmija autik ndërroi jetë në makinë/ Gjykata lë të lirë dy prindërit shqiptarë në Greqi
18/07 10:49
Top News/ Serbia po pret mundësinë. Lëshohet alarmi, Beogradi skenar për sulm në Veri
15/07 20:17
Top News/ SHBA e shqetësuar nga qeveria Kurti / Hovenier: Të pakënaqur me disa zgjidhje politike
15/07 16:08
Top News/ Lënë djalin autik në makinë/ Humb jetën, arrestohet çifti shqiptar në Greqi
15/07 13:46
Top News/ Policia malazeze ‘blindon’ Gjukanoviçin / Shtohen masat e sigurisë pas lajmit për atentat
14/07 14:48
Top News/ Trump bën një rajonin/ Osmani, Kurti e Vuçiç dënojnë atentatin
14/07 13:04
Top Channel/ Vjehrri plagos dhëndrin/ Athinë, një shqiptar u dhunua me qytën e pistoletës
14/07 11:49
Top News/ Përleshje mes tifozëve në Greqi, tre të plagosur dhe mbi 70 persona të shoqëruar
13/07 20:02
Top Channel/ Të shtënat me armë pranë stadiumit Panathinaikos në Greqi, gëzhojat të përhapura kudo
13/07 19:44
Top Channel/“Paguan mafien serbe të më vrasin”, ish-presidenti malazez: Një zyrtar nga Kosova më tha…
13/07 17:40
Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34