Top Channel/ SHBA përshpejton evakuimet: 21 mijë të larguar në 24 orë!
25/08/2021 12:32

Rreth 21,600 vetë janë evakuar nga Afganistani vetëm gjatë 24 orëve të fundit, deklaroi gjeneral major Hank Taylor, zv/drejtor i logjistrikës në Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë amerikane. “Po bëhen përpjekje të jashtëzakonshme ne frymën e punës në ekip e kjo solli dhe rezultatet më të mira deri tani që prej fillimit të operacioneve të evakuimit”, u shpreh a ii cituar nga CNN. 63.900 vetë janë evakuar gjithsej nga Afganistani deri tani, sipas Taylor. Këtu përfshihen qytetarë amerikane, të Nato-s personel nga vende të tjera partnere si dhe afganë. Numrin më të madh të evakuimeve e kanë realizuar Shtetet e Bashkuara, pasuar nga Britania, Italia, Gjermania, Turiqa, Franca e Kanadaja. Ritmi i evakuimeve sipas Taylor vazhdon të shpejtohet. Gjatë këtyre 24 orëve ore, është mbërritur në pikën që të ngrihet në fluturim një avion në cdo 45 minuta. Ende megjithatë mbeten për t’u nxjerrë nga vendi me dhjetëra mijëra njerëz. "Ne po i tejkalojmë limitet duke bërë gjithçka që mundemi për të nxjerrë çdo person nga Kabuli", tha Gjeneral Steve Lyons, Kreu i Komandës amerikane të Transportit. Një pjesë e 5,800 forcave amerikane që ndodhen në Kabul po kryejnë tashmë operacione sporadike shpëtimi për të ndihmuar amerikanët që të futen në aeroport, ndërsa mbeten pak ditë deri më 31 gusht, datë që talebanët e kanë quajtur një "vijë të kuqe".

Top Channel/ Një zhytës amator gjen një shpatë 900-vjeçare në brigjet e Izraelit
19/10 22:14
Top Channel/ Polonia akuzon BE për ‘shantazh’ ndaj të drejtave kombëtare
19/10 20:33
Top Channel/ Mali Kilimanxharo, një nga akullnajat e çmuara të kontinentit Afrikan
19/10 20:33
Top Channel/ Policia qëllon me gaz lotsjellës, pompa uji ndaj protestuesve të varfërisë në Kili
19/10 20:31
Top News – Zhduket vajza 4 vjeçare /Australi, ishte me prindërit në kamping
19/10 17:56
Top News – Ja si do të ‘pushtojmë Ukrainën’/Rusia në stërvitje, 40 luftanije dhe 30 avionë ushtarakë
19/10 17:40
Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10 17:20
Top Channel/ Habit shkencëtari i Harvardit: “Universi ynë është krijuar në laborator”!
19/10 17:19
Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42