Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12/2021 15:29

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për çështjet europiane, Gabriel Escobar, deklaroi pas takimit me ministrin e jashtëm maqedonas Bujar Osmani, se Shtetet e Bashkuara po punojnë me bllokun europian që Maqedonia Veriore të integrohet sa më shpejt në BE, e shpresat shtohen dhe për Shqipërinë. Escobar e bëri të qartë se administrate Biden po jep një mbështetje shumë të fortë për këtë qëllim. Madje sipas tij, RMV është praktikisht tashmë pjesë e bllokut. “Qeveria jonë e përkrah fuqishëm integrimin europian të Maqedonisë së Veriut, dhe jemi duke punuar me BE-në që kjo të ndodhë sa më shpejt”, ka qenë komenti i zyrtarit të lartë amerikan. Presidenti maqedonas, Stevo Pendarovski e falenderoi nga ana e tij Escobarin për përkushtimin e treguar, ndërsa tha se shpreson që edhe rruga e Tiranës të hapet sa më parë. Celja e negociatave të anëtarësimit për të dyja vendet ka mbetur peng e vetos bullgare, që bashkë me Maqedoninë Veriore, ka bllokuar edhe Shqipërinë.

Top News – Jo vetëm Ukraina…! / Vladimir Putin kërcënim për gjithë Evropën
22/01 14:48
Top Channel/ Arrestohet prifti abuzues në Athinë, abuzonte seksualisht me një 16-vjeçare shqiptare
22/01 14:43
Top Channel/ “Në Ballkan hyn SHBA e BE, Serbia rrethohet nga NATO”, eksperti reagim për ndarjen
22/01 14:17
Top News – Shi acidi dhe ‘batanije’ hiri / Pasojat tronditëse të vullkanit nënujor në Tonga
22/01 14:16
Top Channel/Moska nis super-bombarduesin, dalin pamjet: “Do ndryshojë rrjedhën e luftës”!
22/01 14:16
Top News – Gjermania nuk i jep armë Ukrainës / Ndalon edhe Estoninë të dërgojë armatime gjermane
22/01 14:09
Top News – Armët amerikane mbërrijnë në Kiev / 200 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
22/01 13:32
Top Channel/Gjermania, papritur “në krah të Rusisë”? Bllokon armatosjen e Ukrainës nga Estonia!
22/01 13:01
Top Channel/Zbrapset SHBA? Ofron takim Biden-Putin, Moska pa përgjigje!
22/01 12:37
Top Channel/ Ja kthen Kinës me të njëjtën monedhë, SHBA i ndalon dhjetëra fluturime
22/01 12:08
Top Channel/ Nuk u vaksinuan, Italia pezullon në vend 2 mijë mjekë!
22/01 12:04
Top Channel/ Sulmi ndaj zv/kryeministrit shqiptar, Europa paralajmëron Malin e Zi!
22/01 11:56
Top Channel/ Çfarë nuk bën dot Biden, e bëj unë: Erdogan ndërhyn në krizën e Ukrainës!
22/01 11:22
Top Channel/NATO-ja i tregon dhëmbët Rusisë: Nuk tërhiqemi nga Rumania e Bullgaria!
22/01 11:10
Top Channel/ Deshi të vriste Vucicin, zbulohet ideatori i sulmit: serbët nuk e kapin dot vetë!
22/01 11:09
Top Channel/ Në Greqi u zbulua Omicron 2, në një ditë mbi 100 viktima dhe 22 mijë të infektuar
22/01 02:59
Top Channel/ SHBA tërheq diplomatët nga Ukraina, Blinken me Lavrov nuk gjetën dakordësi për Ukrainën
22/01 02:56
Top Channel/ Irani, Rusia, Kina nisin manovrat e luftës në oqeanin Indian
22/01 00:05
Top Channel/ India shuan ‘flakën e përjetshme’ në nder të të rënëve të luftës
22/01 00:04
Top Channel/ Bali i jep lamtumirë mbretit në ceremoninë madhore të kremimit
22/01 00:02