Top Channel/ Sanksione të reja Kosovës? Hill: Efekte të tjera në marrëdhëniet dypalëshe
31/05/2023 21:40

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka deklaruar në Beograd se për Kosovën mund të ketë edhe pasoja të tjera përveç pezullimit të stërvitjeve ushtarake “Defender Europe ‘23”. Sipas Hill, vendimet e njëanshme të Qeverisë së Kosovës në veri të vendit kanë pasur efekt negativ në raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Christopher Hill, ambasador i SHBA-ve në Serbi “Unë mendoj se, ashtu siç e bëri shumë të qartë z. Blinken, do të ketë efekte në marrëdhëniet tona dypalëshe, ne po i shohim tashmë ato. Nuk përjashtoj mundësinë se do ketë të tjera, por nuk jam në gjendje t’i identifikoj ato, përveçse mund të them se duam më shumë përparim në Kosovë, duam themelimin e Asociacionit të komunave serbe, duam normalizim. Angazhimi drejt normalizimit duhet të bëhet nga të dyja vendet duke përfshirë edhe Serbinë, por ne duam të shohim këtë lëvizje, dhe ne duam të shohim rivendosjen e dialogut dhe në fund, siç thashë pak minuta më parë, duam ta shohim Serbinë të vazhdojë këtë rrugëtim drejt perëndimit dhe të jetë realisht pjesë e strukturave euroatlantike”. Ambasadori amerikan në Serbi deklaroi se Ballkani duhet të qetësohet dhe të bëjë një rrugëtim të ri që është drejt Evropës dhe strukturave euroatlantike. SINK HILL “Ballkani duhet të qetësohet. Ne duhet të kemi një situatë ku të gjithë në Ballkan të mund të përgatiten për një rrugëtim tjetër dhe ai rrugëtim është drejt Evropës. Kështu që unë shpresoj se Serbia do të mbajë në fokus shumë të mprehtë dhe fokus të qartë nevojën për të vazhduar këtë dialog dhe nevojën për të arritur përfundimisht në destinacionin e strukturave euroatlantike”, tha Hill. Ndërkombëtarët kanë apeluar që të dyja palët duhet të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve.

Top Channel/ Ministri gjerman: Kosova veproi në mënyrë të arsyeshme pas provokimit në veri
04/10 22:27
Top News – Tensionet në Kosovë / Ministrja gjermane mësyn në Ballkan, turi nis nga Tirana
04/10 22:17
Top Channel/ Serbia liron terroristin Radojçiç, Kosova nuk ka marrëveshje ekstradimi me Serbinë
04/10 15:16
Top Channel/ Lirohet Milan Radojçiç/ Kosova nuk ka marrëveshje ekstradimi me Serbinë
04/10 12:08
Top Channel/ “Kosova është nën sulm”, Osmani: Duhet të këtë drejtësi në dialog
03/10 22:57
Top News- Osmani parlajmëron prova të tjera: Vuçiç është pas sulmit, ka dhënë urdhra
03/10 22:43
Top Channel/ Kurti: Ekstradoni terroristët/ Kosova kërkon që të sanksionohet Serbia
03/10 19:44
Top Channel/ Kurti demaskon sulmuesit: Nga Mbrojtja Civile e Brigada Veriore serbe!
03/10 14:55
Top News- Tensioni Kosovë- Serbi ‘aktivizon’ BE-në/ Parlamenti Europian pritet të miratojë rezolutë
03/10 13:37
Top News – ‘Numri që keni thirrur për momentin…’ / Kosova pa telefona të martën, bien shërbimet
03/10 13:21
Top Channel/ Serbia e Kosova, hetime ndaj Radoiçiçit: Ende, asnjë kërkesë për ekstradim!
03/10 11:58
Top News – Vuçiç, 4 mijë trupa në kufi me Kosovën / Mbron terroristët nga ‘regjimi i Kurtit’
02/10 22:39
Top News – ‘NATO të ndalë me çdo kusht Serbinë’/ Analiza e BILD-Edhe ushtarakisht nëse duhet
02/10 22:39
Top News – Kosova tërheq specialët nga Banjska/ U përball me grupin paramilitar serb më 24 shtator
02/10 21:12
Top News- ‘Rusia mund të jetë e përfshirë’/ Kurti- Bandat serbe nuk kanë shans me policinë e Kosovës
02/10 20:53
Top Channel/ KFOR patrullon në veri/ Në fshatin Banjskë është edhe policia e Kosovës
02/10 19:42
Top News – Serbia, bazë ushtarake afër Kosovës / Mblidhet komisioni i sigurisë, konfirmohet me dron
02/10 19:22
Top News – Nëse urdhërohemi, hyjmë në Kosovë! Ministri serb i mbrojtjes: …por do njoftonim KFOR-in
02/10 18:04
Top Channel/ ”Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën”, reagon ushtria serbe!
02/10 15:24
Top Channel/ Sulme Kosovës nga 37 pozicione të ndryshme, Kurti zbulon planin, reagon BE-ja!
02/10 15:14