Top Channel/ “Sa të jem unë këtu, jo”, Kurti: “Kurrë ndryshim kufijsh për Kosovën”!
13/09/2021 16:19

Albin Kurti u shpreh në një intervistë për Al Jazeeran se shkëmbimi i territoreve, një projekt i vdekur sipas tij në Kosovë, po mbahet ende gjallë në Beograd. Kryeministri kosovar deklaroi se ai vetë, nuk ka për ta pranuar kurrë. “ “Shkëmbimi i territoreve nuk është as zgjidhje. Do t’i bënte gjërat më keq. Unë dua zgjidhje demokratike, zgjidhje paqësore dhe shkëmbimi i territoreve është rrugë që na çon në konfliktet e të 90-ve dhe që nuk do të mbetej konflikt veç në mes Kosovës dhe Serbisë, por do shpërndahej edhe në Ballkanin Perëndimor. Unë s’e pëlqej këtë mënyrë të të bërit politikë ku presidentët apo kryeministrat mendojnë se janë monarkë të mesjetës dhe territorin e shtetit e konsiderojnë si pronë private dhe shtetin si shtëpinë e tyre. Kështu që unë e kundërshtoj këtë model që i bën gjërat më keq se që janë”, tha ai. Kurti shtoi më tej “projekti për shkëmbime territoresh ka dështuar, por ideja s’ka vdekur dhe është shumë e gjallë në Beograd, sepse të gjithë vendet fqinje të Beogradit si Bosnje e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia e Veriut që nuk janë të integruara në BE, fatkeqësisht Beogradi i konsideron shtete të përkohshme dhe duke imituar federatën ruse dëshiron t’i forcojë faktorët e vet në shtete fqinje si parashtete satelite në mënyrë që t’i bëjë fqinjët e vet jofunksionalë, por kjo s’ka gjasa të ndodhë me Republikën e Kosovës.

Top Channel/ Tensionet Kosovë-Serbi, nis takimi trepalësh Borrell, Kurti dhe Vuçiç
18/08 12:23
Top News – Ministrit shqiptar i vidhet makina/ ‘Skifterët’ rrëmbejnë audin luksoz pranë ministrisë
17/08 19:38
Top News- Një apel nga UNMIK për Kurti-Vuçiç/Kosova dhe Serbia, vetëm një rrugë; dialogun
17/08 17:04
Top Channel/ Kurti në Bruksel, takim me Escobar, Stoltenberg e Vucic
17/08 15:27
Top News – Dy deputetët që shoqëruan Presidentin/Kush janë dhe si u përzgjodhën nga Begaj
17/08 12:04
Top News – Defender Europe 2023 në Kosovë / Dy regjimente të FSK krah aleatëve, Mehaj: Jemi gati
16/08 13:01
Top Channel/ Kriza energjetike në Kosovë/ Qeveria nën kritika për keq menaxhim të situatës
16/08 12:27
Top Channel/ Shqipëria shpëton Kosovën, i jep energji. Ndërpriten kufizimet drastike
15/08 19:47
Top News – Kosova në krizë, ‘e shpëton’ Shqipëria / Kthehen furnizimet me energji elektrike
15/08 18:36
Top Channel/Përplasja e parë! Kërkesa e Osmanit: Aleancë ushtarake. Begaj: Vetëm NATO,garant i paqes
15/08 14:59
Top News-‘Rusia nxit konflikt Kosovë-Serbi’!/Kurti i kërkon ndihmë Perëndimit për hyrjen në NATO
15/08 12:40
Top Channel/ Kosova nis reduktimet, ndërprerje drastike. 6 orë me drita dhe 2 orë pa energji
15/08 11:55
Top News – Nga Kurti te Komandanti i KFOR-it!/Takimet dhe agjenda e presidentit Begaj në Kosovë
14/08 12:28
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Ndalohen skuterat e biçikletat elektrike / Sheshet e Prishtinës do të jenë ‘të lira’
13/08 16:11
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News- Debati për mbajtjen e shamive në shkolla/Albin Kurti shprehet pro, por ka një kusht…!
12/08 18:37
Top Channel/ Nxënëset e mbuluara/ Kryeministri i Kosovës: të lejohet mbi 16 vjeç
12/08 15:15
Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08 12:22
Top News- Raundi i radhës mes Kurtit e Vuçiç/Palët në Bruksel, pas tensioneve për reciprocitetin
11/08 17:40