Top Channel/ Sa 500 bomba të Hiroshimës, NASA llogarit fuqinë e vullkanit të Tonga
23/01/2022 09:20

Studiuesit e NASA-s kanë dalë me një vlerësim të saktë të fuqisë së shpërthimit masiv vullkanik pranë kombit ishullor të Tongas, dhe nuk është aspak e vogël. "Ne kemi dalë në përfundimin se forca e shpërthimit vullkanik ishte sa 10 megaton tritol, ose 500 herë me e fuqishme se bomba bërthamore e lëshuar në Hiroshima të Japonisë në fundin e luftës së dytë botërore, tha James Garvin, kreu i ekipit shkencor në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s, Goddard. Shpërthimi u dëgjua deri në Alaskë dhe ishte ndoshta një nga ngjarjet më të zhurmshme që ka ndodhur në Tokë në më shumë se një shekull, sipas Michael Poland, gjeofizikan në Shërbimin Gjeologjik të SHBA."Ky mund të jetë shpërthimi më i zhurmshëm që nga koha kur gjëmoi vullkani indonezian i Krakatau në 1883," tha eksperti. Ai shpërthim gjigand i shekullit të 19-të vrau mijëra njerëz dhe lëshoi aq shumë hi saqë e zhyti pjesën më të madhe të rajonit në errësirë.Në rastin e eventit të fundit, Garvin beson se më e keqja mund të ketë kaluar, të paktën për momentin.

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56