Top Channel/ Rusia “mbetet” pa tanke: Mbyllet fabrika- “e mbytën” sanksionet!
22/03/2022 12:24

Sanksionet ndërkombëtare po japin shenja të forta ndikimi mbi ekonominë ruse. Ushtria ukrainase njoftoi se kompania që prodhon dhe riparon tanket ruse, ka pezulluar punën në fabrikën e saj në pjesën qendrore të Rusisë – në Chelyabinsk për shkak të mungesës së pjesëve të importuara. Në një deklaratë në Facebook, një gjeneral i forcave ajrore të Ukrainës, njoftoi se fabrika Uralvagonzavod ka mbyllur dyert për shkak të mungesës së përbërësve që prodhohen jashtë Rusisë. Nga Inteligjenca ukrainase është bërë e ditur se kjo fabrikë vazhdimisht përdor pjesë perëndimore për prodhimin dhe riparimin e tankeve. E sanksionet e vëna nga shumica e shteteve perëndimore, kanë filluar të kenë efekt në ekonominë rusë. Një ditë më parë, ministrat e Jashtëm dhe ata të Mbrojtjes nga Bashkimi Evropian u mblodhën për të diskutuar për më shumë sanksione ndaj Rusisë, për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës. Mbledhja erdhi para një serie takimesh në mes të aleatëve të Perëndimit për të diskutuar rreth Ukrainës: një samit i BE-së, një samit i NATO-s, dhe takime mes shtatë vendeve më të industrializuara (G7) më vonë gjatë javës. Polonia dhe vendet e Baltikut janë ato që po insistojnë më fort për sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, përfshirë importin në naftën dhe gazin rus.

Top Channel/ 14 viktima nga zjarret. Shkrumbohen mijëra hektar me pyje në Kazakistan
10/06 21:23
Top News – E konfirmon Zelensky/ Kievi ka filluar kundërsulmin ndaj ushtrisë ruse
10/06 19:21
Top Channel/ Kryeministri kanadez viziton Kievin, fajëson Rusinë për digën e hidrocentralit
10/06 19:12
Top channel/ Rezultatet e provimeve te maturës. Anglishtja, 96% morën nota kaluese
10/06 18:52
Top News – Tri synimet e Ukrainës!/ Çfarë kërkon Kievi përmes kundërsulmeve
10/06 17:05
Top News – Scholz telefonon Putin mes luftimeve/ Çfarë do i kërkojë kancelari gjerman Rusisë
10/06 15:49
Top Channel/ Greqia drejt zgjedhjeve! Dy kundërshtarët përplasen për pagat, papunësinë, inflacionin
10/06 15:27
Top Channel/ Forcat italiane shpëtojnë anijen turke nga piratët, momente dramatike në det!
10/06 15:02
Top Channel/ Vucicit “po i lëkunden këmbët? Protestat në Serbi, NYT: “Asnjëherë kaq i humbur!
10/06 14:56
Top Channel/ BE për Asociacionin: “ Çdo ndihmesë është e mirëpritur! Reagon Vucic!
10/06 14:05
Top News – Trudeau nis vizitën sekrete në Ukrainë, takim me presidentin Zelensky
10/06 14:04
Top News – Anija turke sulmohet në Napoli/ Forcat italiane marrin kontrollin pas rrëmbimit
10/06 13:21
Top Channel/ Gjenerali amerikan: Po afron “stuhia” në veri të Kosoves, jemi të shqetësuar!
10/06 12:46
Top Channel/ 4 fëmijët gjenden gjallë 40 ditë pas rënies së avionit: “Një mrekulli”!
10/06 12:45
Top News – Shpërthim në një fabrikë raketash në Ankara, humbin jetën 5 persona
10/06 12:30
Top Channel/ 5 të vdekur në Turqi, shpërthim në një fabrikë municionesh!
10/06 12:23
Top News – Ukraina përditëson bilancin, sa trupa ka humbur Rusia në luftë
10/06 12:17
Top Channel/ Alarm për bomba në Malin e Zi, frikë mes heshtjes parazgjedhore!
10/06 11:58
Top Channel/ Trump, akuza të reja: “Vodhi” sekrete bërthamore, i mbante në banjë!
10/06 11:57
Top News – U zhdukën pas rrëzimit të avionit/ 4 fëmijët gjenden në mes të xhunglës
10/06 11:03