Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06/2021 14:45

Tensionet pranë gadishullit të Krimesë janë ndezur së fundi, e konfirmuar kjo nga vetë ministria ruse e mbrojtjes e cila pohoi se një anije e saj hapi zjarr në shenjë paralajmërimi ndërsa avionët ushtarakë leshuan bomba pranë një luftanijeje britanike. Sipas Moskës, HMS Defender kishte hyrë në ujrat e saj territoriale në Detin e Zi. Media shtetërore ruse raporton se destrojeri i Flotës Mbretërore e kaloi kufirin pranë Kepit Fiolent dhe është paralajmëruar të mos avansojë më tej por të kthehet mbrapsht. Detrojeri, shkruajnë ato nuk e ndryshoi kursin dhe anijet ruse që patrullojnë zonën hapën zjarr, ndërsa avionët SU-24 hodhën 4 bomba në ujë për ta paralajmëruar. Moska thotë se ka thirrur perfaqesuesit e ambasadës britanike për sqarime mbi përballjen që vjen ne një ashpërsimi të ndjeshëm të relative të Moskes me Perëndimin. HMS Defender lundroi në rajon pasi ishte pjesë e grupit shoqërues të aeroplanmbajtëses HMS Queen Elizabeth në Mesdhe. Luftanija që kushton £1 miliardë paundë, po lundronte së bashku me fregatën holandeze HNLMS Evertsen. Incidenti dramatik vjen në kohën kur Ukraina po kërkon anëtarësimin në Nato, cka konsiderohet si një goditje e fortë për Vladimir Putinin.

Top News – Në gjyq në moshën 100 vjeçare/Ish roje në kampin nazisit gjerman
02/08 22:53
Top News – Dozë shtesë vaksine në Gjermani/Vendimi pas përhapjes së variantit Delta
02/08 22:50
Top News – Turqia merr pamjen e ferrit mbi tokë/ Deri tani 8 viktima. Evakuohen turistët me varka
02/08 22:34
Top News – SHBA jep vendimin e madh/ Hiqen vizat edhe për kroatët për ‘tokën e premtuar’
02/08 22:26
Top News – Zyrtarisht të divorcuar! Ja çfarë u vendos në gjyqin e Bill dhe Melinda Gates
02/08 22:17
Top News – Gjermania ‘hap rrugët’ për shqiptarët/ Ambasada bën njoftimin zyrtar, bën me dije kushtet
02/08 22:17
Top Channel/ Sulmi ndaj çisternës, Britania e Madhe thërret ambasadorin iranian
02/08 22:06
Top News – Miliona europiane nuk do pushojnë/Nuk kanë të ardhura mjaftueshëm për të shpenzuar
02/08 21:53
Top News – Greqia ashpërson masat/ Pezullim nga puna për mësuesit që nuk vaksinohen
02/08 21:53
Top News – Rrëmbimi u urdhërua nga Lukashenko/ Atletja kërkon azil në Poloni. Arratiset i shoqi
02/08 21:46
Top News-Çmenden fansat e ‘La casa de Papel’/ Publikohet trailer i parë i sezonit të pestë
02/08 21:19
Top News – Shënohet viktima e parë e protestave/ 49 vjecari vdiq pas arrestimit nga policia gjermane
02/08 20:51
Top News-Greqi,një rrezik tjetër përvec vapës/ Micotaqis-Konsumoni sa më pak energji në orët e pikut
02/08 19:40
Top News – Luftë bandash në mes të Nju Jorkut/ Dy burra hapën zjarr duke plagosur 10 persona
02/08 19:39
Top News – 30 përqind e rasteve, në Evropë/ OBSH-Mbi 60 mln të infektuar me Covid 19 në Evropë
02/08 19:39
Top News – Pritet rritja e çmimit të vaksinave/ Shkak, kostoja e përshtatjes për variantet e reja
02/08 19:39
Top News – Mediet serbe ngrenë alarmin/ ‘10 vende tërhiqen nga njohja e Kosovës’
02/08 18:33
Top News – Covidi rikthehet në Kinë / Varianti “Delta” nuk ndalet, rriten shqetësimet
02/08 16:56
Top News – Përvëlohet Greqia/ Dy ditët më të nxehta, thyhen rekordet
02/08 16:22
Top News – Skandal në Borsh! Vazhdon ‘krimi mjedisor’ ja si duket plazhi
02/08 16:22