Top Channel/ Radha e Tajvanit për sulm: Kërcënon Kinën me OBT!
20/09/2021 12:36

Është radha e Tajvanit duket të kërcënojë Kinën me një sulm, vetëm se jo ushtarak por tregtar. Autoritetet tajvaneze e paralajmëruan Pekinin se do të cojnë në Organizatën Botërore të Tregtisë pasi ai njoftoi pezullimin e importit të një fruti ekzotik nga ishulli me pretendimin e shqetësimeve për shkak të pesticideve. Administrata kineze e doganave urdhëroi bllokimin e mënjehershëm të këtyre ngarkesave, ndërsa ministry tajvanez i bujqësisë Chen Chi-chung u shpreh se Kina ka vepruar në mënyrë krejtësisht të njëanshme, pa ofruar asnjë provë shkencore. Ai e kritikoi ashpër njoftimin që erdhi gjatë festivalit tradicional të mesit të vjeshtës, i cili kremtohet në Tajvan e në Kinë. Kjo është përplasja e fundit mes tyre për frutat në fjalë. Marrëdhëniet mes Tajvanit dhe Kinës që e konsideron territor të sajin ishullin e qeverisur në mënyrë demokratike, janë në pikën e tyre më të ulët prej dekadash të tëra. Pekini prej kohësh e ka shtuar presionin politik dhe ushtarak për ta detyruar Tajpein të pranojë sovranitetin e tij, duke përdorur dhe provokimet me shkeljen e hapësirës ajrore dhe detare.

Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10 21:45
Top Channel/ Zv. Kryeministri taliban thotë se qeveria e Afganistanit është ‘gjithëpërfshirëse’
20/10 21:44
Top Channel/ Njerëzit mbushin Pagodën Shedagon për festivalin budist të Mianmar
20/10 21:44
Top News-Kryhet operacioni i jashtëzakonshëm/Veshka e derrit vendoset në trupin e njeriut
20/10 21:29
Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10 19:05
Top News- BE, fonde për Drejtësinë/‘Një vend i Ballkanit do të anëtarësohet deri në 2024’
20/10 17:38
Top Channel/ 5 vjet burg për Benzema? Në gjyq për shantazhin me video seksuale ndaj Mathieu Valbuena
20/10 17:33
Top News- Pranga ish-ushtarëve gjermanë/Donin të krijonin një ushtri private terroriste
20/10 16:31
Top News – Avioni përplaset me ‘gardhin’ / Gjithë pasagjerët të sigurt në incidentin në Houston
20/10 16:29
Top News – Bombarduesit bërthamorë amerikanë / Momenti kur ndiqen nga avionët rusë mbi Detin e Zi
20/10 16:28
Top News – Një fëmijë ngjitet në skenë… / Papa i jep një karrige dhe kapelën e bardhë
20/10 16:25
Top News – Anulon vizitën në Irlandën e veriut / U këshillua nga mjekët, ç’po ndodh me mbretëreshën
20/10 16:02
Top News – Zjarr nga ferri, shpërthen mali Aso / Hi dhe llavë nga krateri, turistët në ‘arrati’
20/10 16:01
Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10 15:53
Top News – Refuzon çmimin për të moshuarit / Mbretëresha: I plakur është ai që ndjehet i tillë
20/10 15:17
Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10 14:56
Top News – Breshër i frikshëm në Australi / Kokrrat sa një portokall, shkatërrojnë makina e shtëpi
20/10 14:54
Top Channel/ Toka përpin shtëpitë, lumenjtë marin para banorët, 100 të vdekur nga përmbytjet në Indi
20/10 14:34
Top News- Teoria e re e Harvardit/‘Universi ynë është krijuar në laborator’
20/10 14:13
Top News – Në fund të detit për 1 mijë vjet / Zhytësi izraelit gjen shpatën e kalorësve templarë
20/10 14:12