Top Channel/ Putin paralajmëron Perëndimin: “ Donit të bënit grusht shteti”!
21/04/2021 15:32

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi Perëndimin të mos kalojë "vijën e kuqe" me Rusinë dhe dënoi atë që ai e quajti një komplot për grusht shteti në Bjellorusi. Paralajmërimi i tij erdhi gjatë fjalimit vjetor të drejtuar kombit, të cilin shefi i Kremlinit e mbajti ne mesin e tensioneve të shtuara me vendet perëndimore si për shkak të situatës së renduar ne kufirin me Ukrainën, ashtu dhe për gjendjen e kritikut të burgosur të Putinit Alexei Navalny. Përdorimi i sanksioneve të padrejta po rritet e po kthehet në në diçka më të rrezikshme: një përpjekje për grusht shteti në Bjellorusi. Ne duam të ndërtojmë marrëdhënie të mira me vendet e tjera, nuk duam t`i djegim urat e komunikimit, por nëse dikush i interpreton si dobësi qëllimet tona, reagimi ynë ka për të qenë asimetrik, i shpejtë dhe i ashpër. Në 17 Prill autoritetet Bjelloruse njoftuan se kishin zbuluar një komplot të mbështetur nga SHBA. për të vrarë Presidentin Lukashenko. Ata thanë se kishin pasur për këtë edhe ndihmën e shërbimit sekret rus, FSB. Pretendimet për grusht shteti u hodhën poshtë me forcë nga liderja e pozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya, e cila i përshkroi si një "provokim" te paster. Putini e beri te qarte se rusët, do ta vendosin vetë se “ku është vija e kuqe". Së fundi, ka raporte se në zonat kufitare me Ukrainën, Rusia ka dërguar më shumë se 100 mijë ushtarë. Putini ndërkohë, që gjatë fjalimit të tij u kollit disa herë, këmbënguli që popullata ta vaksinohet sepse sic tha, nuk ka mënyrë tjetër për të shpëtuar nga pandemia.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57