Top Channel/ “Pushtuesi i qytetit” që mposhti partinë e Erdoganit, profili i “mbretit” të Stambollit
02/04/2024 21:29

Ekrem Imamoglu, rivali kryesor politik i Reccep Tayip Erdogan arriti të fitonte zgjedhjet për herë të dytë në Stamboll dhe të rizgjidhej si kryebashkiak. Vetë Imamoglu në një dalje për mediat, e quajti këtë si një “agim” të një epoke të re pas deklaratës së Erdogan, i cili tha se në këto zgjedhje fitoi demokracia në Turqi. Imamoglu i njohur ndryshe në Turqi si “pushtuesi i qytetit”, u votua edhe nga persona të cilët janë praktikantë të devotshëm të fesë islame, gjë që ishte surprizë edhe për vetë Erdoganin, i cili ishte angazhuar që në këto zgjedhje të rimerrte Stambollin. Por kush është Imamoglu, njeriu që triumfoi për të dytën herë në qytetin më të rëndësishëm të Turqisë për nga ekonomia? Mbështetësit kryesorë të Imamoglu janë familjarët e tij, bashkëshortja, Dilek dhe 3 fëmijët. Dilek nuk është tipike “First Lady” (Zonja e Parë e Stambollit e quajnë), gruaja e zakonshme e një politikani turk. Ajo nuk mban shami, duke treguar flokët e saj të lyer ngjyrë bionde, mban modën më të fundit dhe shpesh zbulon tatuazhin që ka në krah, një akrep një referencë e drejtpërdrejtë për shenjën e saj të zodiakut, pasi ka lindur më 18 nëntor. Ajo është shumë aktive me çështjet sociale dhe merr pjesë në aktivitete të ndryshme për ndërgjegjësimin e personave me aftësi të kufizuara, të drejtat e grave dhe edukimin e fëmijëve. Ajo nuk do të hezitojë të përballet edhe me vetë Erdoganin, ashtu siç bëri në vitin 2022, kur bashkëshorti i saj u dënua me dy vjet e shtatë muaj burg dhe iu hoq e drejta politike për fyerje të zyrtarëve publikë. Imamoglu ka shumë të përbashkëta me rivalin e tij të përhershëm, Erdogan por ide tepër të ndryshme. Ashtu si presidenti turk, Imamoglu ka passion futbollin dhe më parë ka qenë futbollist në nivel gjysmë profesional. Pamjet: AFP

Top News/ ‘Do plasë lufta e tretë botërore nëse…’/ Kryeministri i Ukrainës bën paralajmërimin
18/04 09:19
Top News/ Rusi, banorët e 21 qyteteve e fshatrave braktisin shtëpitë, rrezikohen nga përmbytjet
17/04 23:00
Top Channel/ Nuk ka qetësi mes Izraelit dhe Hezbollahut, vijojnë sulmet, plagosen ushtarët
17/04 22:46
Top Channel/ Pamje apokaliptike në Dubai, nivel i lartë uji në rrugë! Kaos pas bllokimit
17/04 22:45
Top News/ U mbajt e fshehur për një shekull, piktura e rrallë e Gustav Klimt ekspozohet në Vjenë
17/04 22:30
Top News/ Konflikti Azerbajxhan-Armeni, trupat ruse tërhiqen nga Nagorno-Karabakh
17/04 22:30
Top Channel/ Zgjedhje në Kroaci, kryeson partia e kryeministrit Plenkoviç
17/04 22:29
Top News/ Gjashtë shpërthime në pak orë, Indonezia në alarm nga vullkani
17/04 22:05
Top News/ Lindja e Mesme në kolaps, Izraeli gati t’i përgjigjet sulmit të Iranit
17/04 22:04
Top Channel/ Për sa vite mund të qëndrojnë gjallë njerëzit? Shkenca tregon përgjigjen befasuese
17/04 21:31
Top Channel/ Anglia drejt ndalimit të duhanit, kush është lindur pas 1 janari 2009, ‘përjashtohet’
17/04 19:55
Top Channel/ Protestë për rrogat në Greqi, mijëra qytetarë në shesh kundër qeverisë
17/04 19:47
Top Channel/ Tronditëse! Kujdestarja dërgon pensionistin e vdekur për të marrë kredi në bankë
17/04 19:30
Top Channel/ “Më kërcënoi gangsteri që arrestova”! Shtëpia barit fundos ish-policin e Sarandës
17/04 19:14
Top News/ Nga polic në kopshtar kanabisi, Dënohet në Britani me burg 24-vjeçar shqiptar
17/04 18:34
Top Channel/ Përmbytjet pas stuhisë, shiu në Emiratet e Bashkuara Arabe më i madhi në 75 vjet
17/04 17:17
Top Channel/ 14 të vdekur në veri të Ukrainës nga raketat ruse, Zelensky kërkon ndihmë
17/04 15:02
Top News/ Izraeli planifikon hakmarrjen ndaj Iranit/GISHTI NË KËMBËZ! Goditje strategjike, dhimbshme
17/04 15:01
Top News/ Sulmi mbi konsullatë, sulm mbi vendin /Kremlini, thirrje për përmbajtje në Lindjen e Mesme
17/04 14:54
Top News/ A po shkojmë drejt Luftës III Botërore / Ekspertët: Izraeli do hakmarrje, Rusia s’ndalet
17/04 14:43