Top Channel/ Punonjësit sezonalë që do të punësohen këtë vit në Greqi!
16/04/2021 09:57

Punonjësit sezonalë që do të punësohen këtë vit në Greqi, do të kenë sigurime dhe shërbim shëndetësor falas. Qeveria greke ka përgatitur ndryshimet e fundit ligjore dhe brenda pak ditësh parlamenti grek do të votojë disa ndryshime ligjore në drejtim të përmirësimit dhe thjeshtimit të procedurave të punësimit për këtë kategori emigrantësh. Lajmi bëhet publik prej kreut të sindikatës së prodhuesve dhe konservimit të frutave të Greqisë dhe njëkohësisht edhe referues i ligjit në qeverinë greke, Kristos Janakaqis. Janakaqis informoi ambasadoren shqiptare në Greqi Luela Hajdaraga, lidhur me ndryshimet ligjore që po përgatiten. Sipas zotit Janakaqis drafti i ri ligjor u lejon punonjësve sezonalë të punësohen me procedura të përshpejtuara dhe krejtësisht falas. Punëdhënësit marrin përsipër sigurimet shëndetësore dhe i aksesojnë ata në skemën e pensioneve. Për herë të parë u mundësohet punonjësve sezonalë të kenë kod fiskal dhe kod sigurimesh shëndetësore, çka u akseson atyre menjëherë shërbim shëndetësor falas. Vendoset krijimi i data baze të punonjësve sezonalë dhe pajisja e tyre me kartën e posaçme të punonjësit sezonal, çka u mundëson atyre lëvizje të lirë nga dhe drejtë Shqipërisë disa herë në muaj dhe jo vetëm me një kalim, siç ishte më parë. Mundësohet shtyrja automatike e afateve për kontratat 3 mujore,edhe për 3 muaj të tjerë pa qenë nevoja të ribëhen dokumentat dhe pa u kthyer në vendlindje. Mjafton një kërkesë të bere nëpërmjet internetit dhe krejtësisht falas.

Top News – Hetimi për vrasjen e 20-vjeçares/ Greqi, një prej autorëve dyshohet të jetë shqiptar
18/05 19:49
Top Channel/ Krerët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Borelli i pret me një “non paper”!
18/05 12:24
Top News – Greqi, ngushtohet hetimi për vrasësin/ Bashkëshorti i 20 vjeçares verifikon të dyshuarit
17/05 23:03
Top Channel/ Ambasada shqiptare në Greqi thyen rekord në shërbimin ndaj emigrantëve
17/05 19:17
Top News – Osmani përplaset me Vuçiç/ Tensione në Slloveni për kufijte e ballkanit
17/05 17:04
Top News – Autostradat në Kosovë/ Përse vazhdojnë të jenë pa pagesë…
17/05 15:27
Top Channel/ Hapja e kufirit me Greqinë, vendi dyndet me turistë, por me Shqipërinë ende mbyllur
17/05 13:07
Top Channel/Qindra fluturime drejt Greqisë.Nga Ballkani nuk lejohen vetëm ata nga Shqipëria &Kosova
16/05 20:36
Top News – Greqi, arrestohet një gjeorgjan/ Bashkëshorti i viktimës e pa vrasësin në fytyrë
16/05 15:46
Top News – Breshëri plumbash ndaj ish boksierit/ Dy motoristë dyshohen për ‘vrasje me pagesë’
16/05 15:45
Top Channel/ Me pranga në duar! Ish-anëtari i “Agimit të Artë” u ekstradua nga Brukseli në Greqi
16/05 13:16
Top News – Vuçiç: Ndryshimi i kufijve/ ‘Është i mundur vetëm me mandatin e OKB’
15/05 19:22
Top News – Vrasësit e shqiptarëve në Beograd/ Si dështoi plani për vrasjen e Millosheviçit
14/05 21:59
Top Channel/ Kërkohet armatosja e grekëve: “Kemi fqinj të këqinj, mos lejojmë të na vrasin e..”
14/05 20:08
Top News – Greqia nis sezonin turistik/ Me shpresën për ringritje pas pandemisë
14/05 18:05
Top Channel/ Mbështetje Tiranës dhe Shkupit/ Ministrat e Jashtëm të BE me homologët e të dy vendeve
14/05 12:12
Top Channel/ “Të hapen kufijtë me Shqipërinë”, kërkesa e deputetëve të Kosturit për qeverinë greke
13/05 01:39
Top Channel/ Greqi, vaksinime në ishuj/ Të gjithë banorët do marrin Johnson & Johnson
12/05 12:22
Top Channel/ Tronditet Greqia, vritet nëna e re në sy të bashkëshortit dhe foshnjës 11 muajshe
11/05 19:57
Top News – Krim makabër në Athinë/ Vrasin 20 vjeçaren, e lënë pranë foshnjes
11/05 10:51