Top Channel/ Protestat “gjunjëzojnë” qeverinë izraelite. Shtyhet reforma gjyqësore
27/03/2023 22:18

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi të hënën shtyrjen e kalimit të reformës gjyqësore në parlament pas disa muajsh protesta që nxorën në rrugë dhjetëra mijëra njerëz. Në një fjalim përpara kombit ai tha se “Për shkak të ndjenjës së përgjegjësisë kombëtare, nga vullneti për të parandaluar një përçarje mes popullit tonë, kam vendosur të ndaloj leximin e dytë dhe të tretë të projektligjit. Ai shtoi se do të shtyjë shqyrtimin e projektligjit për seancën e ardhshme të parlamentit që fillon në gjysmën e dytë të prillit. Presidenti izraelit Isaac Herzog më herët gjatë të hënës kishte bërë thirrje për një ndalim të menjëhershëm të procesit legjislativ, një ditë pasi Netanyahu shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes Yoav Gallant, sepse kishte kërkuar të njëjtën gjë. Kjo shkaktoi një thirrje për grevë të përgjithshme të hënën nga shefi i lartë i sindikatave të Izraelit, Arnon Bar-David, por ai e anuloi aksionin pas fjalimit të Netanyahut. "Pas njoftimit të kryeministrit, unë shpall përfundimin e grevës," tha në një deklaratë Bar-David, kryetar i konfederatës së sindikatave Histadrut. Fluturimet u ndërprenë, spitalet ndaluan shërbimin jourgjent, madje edhe diplomatët kishin lënë punën të hënën. Pamjet: AFP

Top Channel/ Muzeu i Ri i Madridit shfaq thesaret mbretërore të Spanjës
09/06 18:49
Top News – Putin lëviz armët bërthamore!/ Arsenali rus vendoset në Minks në muajin korrik
09/06 18:48
Top Channel/ Kryeministrja e Francës kërkon të bindë popullin për pensionet, kthen fokusin tek përfitimet
09/06 18:48
Top Channel/ Riatdhesohen nga Britania 50 emigrantë, nuk përmbushnin kushtet e qëndrimit
09/06 18:46
Top News – Godasin 1000 km larg, Moska ‘dridhet’ / Ukraina prodhon raketat e veta me rreze të gjatë
09/06 16:22
Top News – Grupi rus hodhi në erë digën / Ukraina ka përgjuar telefonatën që provon fajësinë
09/06 15:58
Top News – ‘Heroi me çantë shpine’ / Ja si i shpëtoi fëmijët, gjithë Franca flet për të
09/06 15:58
Top Channel/ “Tani, nuk dua unë”: Johnny Depp refuzon kthimin tek “Piratët e Karaibeve”!
09/06 15:33
Top News – Kur kapitulloi Serbia…! 24 vite nga marreveshja që i dha fund luftës në Kosovë
09/06 15:11
Top News- Sulmon Rusinë me tanket e perëndimit/’Leopardët’ në fushëbetejë, zbrapsen trupat e Putinit
09/06 15:10
Top Channel/ BE lavdëron draftin e Ramës për Asociacionin: “Dokument serioz”!
09/06 15:02
Top News – Horror në det të hapur/ Peshkaqeni masakron turistin fare pranë bregut
09/06 14:41
Top News – El Nino ka ardhur, bota në alarm / Frikë për temperatura rekord dhe mot ekstrem
09/06 14:29
Top News – Një shqiptare heroinë në Zvicër/ Shpëtoi nga mbytja në pishinë një 4-vjeçar
09/06 14:28
Top News – Nato vendos trupat në Suedi… / Konfirmon qeveria: Kjo ndodh para anëtarësimit
09/06 14:14
Top Channel/ Ukraina nis sulmin “kundër Rusisë”, Washington Post: Kanë forca mjaftueshëm!
09/06 12:07
Top Channel/ Erdogan “bën historinë”: Emëron një grua në krye të Bankës Qendrore!
09/06 12:00
Top Channel/ “Kush nuk pranohet, kthehet në kufi”: BE arrin marrëveshjen për emigrantët!
09/06 11:56
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06 11:19
Top News – Sa ushtarë amerikanë ka në Kosovë! Shtëpia e Bardhë publikon raportin
09/06 11:19