Top Channel/“Prindërit dhe mësuesit nuk po investohen në arsimin e fëmijëve”. PISA nxjerr “defektet”
05/12/2023 22:27

Vendet aziatike të udhëhequra nga Singapori dominuan vendet e para në studimin që zhvillohet çdo tre vite nga PISA, ndërsa nivelet në Evropë ranë me një ritëm rekord. Anketa PISA kryhet çdo tre vjet nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) me seli në Paris për të vlerësuar aftësinë e 15-vjeçarëve për të përballuar sfidat e jetës reale. Qyteti-shtet ishullor i Azisë juglindore shënoi pikët më të larta në të tre fushat e sondazhit: matematikë, lexim dhe shkencë. Pesë sisteme të tjera arsimore aziatike -- në Macau, Tajvan, Hong Kong, Japoni dhe Korenë e Jugut -- erdhën më pas në matematikë dhe gjithashtu shënuan nivele pranë kreut në në lexim dhe shkencë. Por ndërsa Azia ia doli mirë, pjesët e tjera të botës ranë, në nivele të paprecedenta thotë raporti. . Mbylljet e Covid-19 dëmtonin standardet arsimore, tha raporti, por kishte edhe faktorë të tjerë pas rënies. Një faktor kyç është "niveli i mbështetjes së nxënësve nga mësuesit dhe stafi i shkollës", sipas analistes arsimore të OECD, Irene Hu. Disa sisteme arsimore nuk kanë dhënë burime të mjaftueshme për të mbështetur studentët, tha Eric Charbonnier, një tjetër analist arsimor i OECD. "Vendet kanë investuar në arsim gjatë 10 viteve të fundit, por ndoshta nuk kanë investuar në mënyrë efikase ose mjaftueshëm në cilësinë e mësimdhënies”. Më tej ai shtoi se është vërejtur edhe më pak përfshirje e prindërve në progresin e fëmijëve në krahasim me vitin 2018. Pamjet: AFP

Top News/ ‘S’kemi nevojë për patronazhim’. Osmani: Prishtina e Tirana, kujdes me ndërhyrjet në Shkup
28/02 16:43
Top News/ Lavrov fluturon drejt Turqisë, përgatiten detajet e takimit Putin-Erdogan
28/02 15:44
Top Channel/ Navalny varroset të premten, e shoqja në PE: “Nuk e mposhtni Rusinë me rezoluta”!
28/02 15:01
Top Channel/ SHBA, Biden paralajmëron Kongresin: Do na kushtojë shtrenjtë mosveprimi për Ukrainën!
28/02 14:51
Top News/ Transnistria i lutet Putinit: Na anekso! Një ‘copë’ Moldavie do t’i ‘ngjitet’ Rusisë
28/02 14:51
Top News/ Trupa tokësore në Ukrainë…Macron, ‘shefi i luftës’, fantazi apo plan?!
28/02 14:34
Top News/ Baltiku, ‘liqen i NATO-s’ / Makthi i ri nordik i Putinit, edhe Suedia bashkohet në klub
28/02 14:33
Top News/ Paratë e ngrira ruse për të blerë armë për Ukrainën, propozimi i Von der Leyen
28/02 14:13
Top Channel/ Von der Leyen: Koha të përdorim asetet e ngrira të Rusisë për Ukrainën
28/02 12:23
Top Channel/ “Zelensky, në Tiranë për mbështetje”, France 24: “Moment kyç”!
28/02 12:22
Top News/ 72 armë në shtëpinë e Alain Delon / Policia i konfiskon, legjenda e kinemasë s’kishte leje
28/02 11:58
Top News/ Evakuohet fabrika e armëve bërthamore / Zjarret kërcënojnë vendin ku ndërtohen bombat
28/02 11:47
Top News/ Fundoset anija britanike në Detin e Kuq / U godit nga Huthit, marina amerikane ndihmon
28/02 11:47
Top News/ 10 ditët e ferrit të Vladimir Putinit / Ukraina rrëzoi avionë me vlerë 870 milionë dollarë
28/02 11:39
Top News/ Sateliti spiun i Kim Jong un ‘është gjallë’ / Koreja e Veriut e kontrollon me sukses
28/02 11:20
Top News/ Zia e bukës ‘e pashmangshme’ në Gaza / OKB lëshon alarmin: Çereku i popullsisë pranë urisë
28/02 11:13
Top News/ Hiri vullkanik ndalon fluturimet / Maja e malit nxjerr tym e flakë, avionët në rrezik
28/02 11:06
Top Channel/ Vuçiç: “Kina ka të drejtë për Tajvanin”, analistët: Po heq paralele me Kosovën!
28/02 11:06
Top News/ Biden dhe Trump fitojnë në Miçigan / Drejt përballjes kokë më kokë, gara vazhdon
28/02 11:06
Top Channel/ Gaza rrezikon urinë, OKB: Po nuk ndaluan luftimet, katastrofë!
28/02 10:41