Top Channel/ Presidenti iranian përshëndet sulmin ndaj Izraelit, por s’përmend shpërthimet e fundit
19/04/2024 18:49

Presidenti iranian Ebrahim Raisi përshëndeti këtë të premte sulmin hakmarrës të Teheranit ndaj Izraelit pothuajse një javë më parë, por nuk përmend shpërthimet e dëgjuara në rajonin qendror të vendit të tij disa orë më parë. Ai operacion "tregoi autoritetin, vullnetin prej çeliku të popullit dhe unitetin tonë", u thotë Raisi qindra njerëzve në provincën Semnan, në lindje të Teheranit. “Ky operacion tregoi autoritetin e Republikës Islamike dhe aftësinë e Sistemet tona mbrojtëse, vullneti i popullit tonë prej çeliku dhe përkushtimi ndaj revolucionit ishte se i gjithë populli dhe të gjitha pikëpamjet politike pajtohen se ky operacion ishte i nevojshëm dhe se ka forcuar pushtetin dhe autoritetin e kombit tonë të madh”. Por, në fjalim, ai nuk i referohet shpërthimeve dhe nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar as nga zyrtarët iranianë apo izraelitë. Shpërthimet u raportuan herët të premten në provincën qendrore të Isfahanit, zëdhënësi i agjencisë hapësinore të Iranit, Hossein Dalirian, duke iu referuar një lloj droni, tha se kishte "një përpjekje të dështuar por mjetet ajrore u rrëzuan". Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, nuk ka asnjë dëm, por po hetohet për të vlerësuar shkallën e incidentit. Gjatë fundjavës së kaluar, Irani kreu sulmin e tij të parë që synonte drejtpërdrejt Izraelin. Sulmi ishte në përgjigje të një sulmi ajror të 1 prillit drejt ambasadës iraniane në Damask, që vrau shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, përfshirë dy gjeneralë.

Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Vjen ndryshimi i madh në luftë / SHBA do të lejojë Ukrainën të godasë në territor rus
30/05 14:37
Top News/ Zbulohet ‘arma e re e Rusisë’ / Inteligjenca ngre alarmin në Evropë për zjarrvëniet
30/05 14:35
Top News/ ‘E gëlltiti’ motori i avionit / Vdes një person në aeroportin e Amsterdamit
30/05 14:35
Top News/ Ukraina teston ‘vrasësin e dronëve’ / I rrëzon nga kilometra larg me valë elektronike
30/05 14:33
Top News/ Izraeli merr kontrollin e kufirit / Rrezik përplasjeje me Egjiptin, do shkatërrojë tunelet
30/05 14:32
Top News/ Ura ‘e dashur’ e Putinit, në rrezik / Ukraina nis ‘blitzin’ e madh, 20 shpërthime në Krime
30/05 14:32
Top News/ Rusia, paralajmërim bërthamor për F-16 / ’Një sinjal nga NATO, do marrim hapa shtesë’
30/05 14:28
Top News/ Kthim në ditët e errëta të Luftës së Ftohtë / Mijëra dronë në kufijtë e NATO-s me Rusinë
30/05 14:25
Top News/ Lufta në Gaza, deri në fund të vitit / Izraeli paralajmëron: Edhe shtatë muaj të tjerë
30/05 14:24
Top News/ Qielli bëhet i kuq si gjaku / ’Armagedon bërthamor’, pamje apokaliptike mbi qytet
30/05 14:23
Top News/ Franca nis trajnuesit ushtarakë në Ukrainë / Vendimi është marrë, do të publikohet shpejt
30/05 14:21
Top News/ Mijëra persona ranë viktima / Operacion i madh evropian kundër krimit kibernetik
30/05 14:20
Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05 14:20
Top News/ Grumbullim masiv trupash në Kharkiv / Çfarë po përgatit Rusia? Ukraina forcon mbrojtjen
30/05 14:11
Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01