Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10/2021 21:45

Qetësia po rikthehet gradualisht në portet e Sudanit në Detin e Kuq pas disa javë bllokade. Por analistët vendas thonë se brigjet sudaneze po bëhen përsëri një mollë sherri mes fuqive rajonale që luftojnë për influencë në vendin e pasur me burime natyrore. Studiuesi i historisë Ahmed Shingrei flet për rëndësinë e ishullit piktoresk të Suakin. "Suakin konsiderohet si porti i parë i Sudanit, i Afrikës e ndoshta i botës. “Ky është një port i themeluar në vitin 1289 ndërsa tani qeveria po e jep me konçesion për një kompani turke”. “Projekti i përbashkët me Turqinë ka në plan rindërtimin e porteve dhe xhamive të vendit”, tha Ahmed. Ndërsa profesori i universitetit të Port Sudan, Ahmed Adelaziz, tha se porti është një pikë e vjetër lidhejeje mes venmdeve të botës. "Në të kaluarën e gjithë tregtia bëhej mes hyrjeve të deti të Kuq. Që prej kohëve të lashta kjo ka qenë një pikë lidhjeve mes shumë pjesëve të botës”. "Ne aktualisht kemi rreth 100 ishujt, dhe siguria jonë kombëtare varet nga ekzistenca e tyre”. “Zona bregdetare e Sudanit përfshinë reth 23 000 metër katrorë në bregdet, dhe kjo vjen vetëm prej ishujve që kemi”, shtoi ai.

Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04
Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12 18:30
Top News- Mister në Spanjë/Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli
03/12 18:12
Top News- Austria pa kancelar/Kush do ta zëvendësojë Sebastian Kurz?
03/12 16:46
Top News- Futbollisti i Aston Villas/ Përplas Lamborghinin e tij prej 200 mijë Paund
03/12 16:22
Top Channel/ Biden, me mesazh të fshehtë: “Jemi komb i madh, në ditët më të errëta do gjejmë…”
03/12 15:48