Top Channel/ “Përse i shtrohet qilim i kuq Vucicit”, zyrtari: “Duhet politikë e re për Ballkanin”!
07/06/2023 15:01

Ish-Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Bosnje-Hercegovinën, Christian Schëarz-Schilling thotë se nevojitet një politikë e re për Ballkanin Perëndimor. Kur Derek Chollet, këshilltar në Departamentin Amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, i ngarkuar i posaçëm për Ballkanin Perëndimor ishin ftuar në Komisionin e Politikës së Jashtme në senatin amerikan, FRC për të folur për politikën e SHBA në Ballkanin Perëndimor. Në 18 maj, ata shmangën përgjigjet konkrete dhe informacionet e detajuara. Në shkrimin e tij për DË, Schwarz-Schilling ngre pyetjen se përse është zgjedhur Aleksandar Vuçic si “burr ii fortë” i rajonit, e përse i shtrohet tapeti i kuq Serbisë që me politikën e saj etnonacionaliste, - të gjithë serbët në një shtet - është një nga shkaktaret më të kryesore të konflikteve në ish-Jugosllavi. Amerikanët kërkojnë një zgjidhje pragmatike, shton ai. Rusia, Kina, Tajvani - të gjitha këto vende kanë një fokus më të madh në politikën botërore se Ballkani. Por kjo nuk është arsye për të mbështetur një politikë hegjemoniste në rajonin e Ballkanit Perëndimor, për të krijuar marrëdhënie të reja pushteti dhe për këtë të sakrifikohen vende si Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi apo Kosova. Sa për BE-në, shkruan se ajo ndjek verbërisht SHBA-në. Schëarz-Schilling nënvizon edhe një herë se ndërkombëtarët duhet të ndryshojnë sipas tij, linjën e ndjekur në raport me Ballkanin Perëndimor e t`i japin prioritet një politike tjetër ku ka pasojë për përgjegjësit, e ku dëgjohen viktimat.

Top Channel/ Dënohen rrëmbyesit shqiptarë / Morën peng një italian në Londër
24/09 12:39
Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë, qeveria merr masa për parandalim
24/09 11:49
Top Channel/ Kërcënuan mbylljen e qeverisë amerikane, Biden “qorton” republikanët ekstremë
24/09 10:48
Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20
Top News – Mijëra armenë mbeten të pastrehë, nis shpërndarja e ndihmave në Nagorno-Karabak
23/09 22:16
Top Channel/ Konflikti Armeni-Azerbajxhan, tërhiqen luftëtarët armen
23/09 22:00
Top Channel/ Mes flakëve për të shpëtuar kuajt, dy të vdekur nga zjarret në Itali: Digjet kampusi!
23/09 19:23
Top Channel/ Poloni-Ukrainë, ashpërsohet retorika. Kryeministri polak paralajmëron Zelenskyn
23/09 18:46
Top Channel/ SHBA, raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë: Moska në panik!
23/09 17:02
Top News – ‘Sekret-ruajtësi’ i mafias bie në koma / Matteo Messina Denaro drejt ‘fundit’
23/09 16:20
Top News – Vriten nëntë komandantë rusë / Storm shadow bën ‘kërdinë’, momenti i sulmit në Krime
23/09 16:17
Top News – Shpërthen ‘sfida e deodorantëve’ / Në Gjermani lëshohet alarmi, po vdesin adoleshentë
23/09 16:13
Top News – Tentoi të kthehej në Rusi / Norvegjia arreston ish komandantin e Wagner
23/09 15:51
Top News – Shembet autostrada, ‘gëlltit’ makina / Tragjedi në mes të natës në Suedi, 3 të lënduar
23/09 15:49
Top News – ‘Mesdheu, jo më det i vdekjes’ / Papa kërkon ‘aksion’ evropian për emigrantët
23/09 15:37
Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51
Top News – Covidi i gjatë dëmton organet / Studimi i ri zbulon simptoma të reja
23/09 12:58