Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07/2021 21:03

Disa incidente përplasjesh me policinë ndodhën sot (e shtunë) mes demonstruesve kundër politikave të vaksinimit të detyruar dhe oficerëve të policisë, në ditën e pesë të zemërimit qytetar për çështjen. Trazirat kanë nisur që prej ndryshimit të qëndrimit të presidentit Macron një javë më parë, kur prezantoi planet e pasaportës së vaksinës, që do të jetë e nevojshme për të marrë shërbime thuajse në çdo aspekt të jetës publike. Demonstruesit shiheshin që godisnin oficerët e policisë me objekte të forta në stacionin Estienne d'Orves në Paris, duke kërkuar ndalimin e planeve për vaksinat e detyruara për profesionet publike. Presidenti Macron kishte premtuar në prill se pasaportat e vaksinave ‘nuk do të përdoren kurrë për të përçarë francezët’. Por tani kryeministri i tij kërkon që sallat e koncerteve, baret e restorantet të kërkojnë provë vaksinimi ose test negativ, me qëllim rritjen e interesit për vaksinimet në vend. Sipas raportimeve kufizimet do të zgjerohen në gusht me kërkesa të ngjashme për transportin publik, shtëpitë e kujdesit, baret e restorantet. Nga 15 shtatori në Francë kërkohet që të gjithë punonjësit e shëndetësisë të jenë të vaksinuar.

Top Channel/ Vdes lideri i rebelëve ELN në Kolumbi pas sulmit të ushtrisë
28/09 20:24
Top Channel/ Korea e Jugut lëshon nëndetësen raketore të prodhuar në vend, pas kërcënimeve
28/09 20:23
Top Channel/ Kreu i OBSH kërkon ndjesë për abuzimet sistematike seksuale në Kongo
28/09 20:21
Top News-La pas rolet mbretërore/ Meghan Markle heq dorë edhe nga Britania
28/09 18:47
Top News/ Frikë për atentat/Kryeministri holandez kërcënohet nga mafia
28/09 18:09
Top News-‘Më zeruan llogarinë brenda natës…’ /Fatura 1812 paundë, zemërim në rrjet kundër Nusretit
28/09 17:18
Top News – Llava vazhdon të rrjedhë… / Banorët në Las Palmas mbyllen në shtëpi
28/09 17:04
Top News – Të bllokuar 1200 metra nën tokë / Garë me kohën në Kanada për shpëtimin e minatorëve
28/09 17:00
Top News-Pas një ‘lum’ kritikash/Facebook pezullon versionin e ‘Instagram’ për fëmijë
28/09 16:29
Top Channel/Serbët duan “luftë”? Refuzojnë ofertën e KFOR-it, Sveçla: Njësitë speciale nuk largohen!
28/09 16:11
Top Channel/Scholz apo Lachet kancelari i ri? Cili do të jetë pasardhësi i kancelares Merkel?
28/09 15:50
Top Channel/ Nis “gjuetia” e gjykatëseve afgane: Vrasësit, në gjurmët e femrave që i burgosën!
28/09 15:30
Top Channel/ Gjendet “super arma” e Hitlerit: “E fshehur” në një fushë në Angli!
28/09 15:29
Top Channel/ 5 miliardë USD, Greqia blen “bishat” franceze të detit- pakt me Parisin “kundër turkut”
28/09 15:08
Top Channel/ Vuçiç falenderon protestuesit në kufi, por si e pësojnë serbët- “ia bëjnë vetes”!!!
28/09 14:49
Top Channel/ BE përplaset me SHBA-në për situatën në veri, eurodeputetët mblidhen për Kosovën!
28/09 14:19
Top Channel/ Analisti serb e pranon : “Në Jarinjë, dora e Rusisë”!
28/09 14:15
Top News – E mbuluar nga pluhuri… / Kaseta e padëgjuar e John Lennon del në shitje
28/09 12:55
Top News – Kina pa energji elektrike / 17 provinca dhe rajone në vështirësi
28/09 12:54
Top News – Të nisur drejt SHBA-së / Vazhdon kalvari i emigrantëve
28/09 12:53