Top Channel/ Pavarësia festohet dhe në Greqi! Në Selanik, shqiptarë dhe grekë festuan bashkë
29/11/2022 20:20

Dhjetëra pjesëtarë të shoqatave të komunitetit shqiptar të Selanikut kanë marrë pjesë në mbrëmjen e organizuar nga Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë në këtë qytet,me rastin e 110 vjetorit të Pavarësisë. Në fjalën e hapjes konsulli i përgjithshëm i Shqipërisë në Selanik, Arqile Sota ka përshëndetur të pranishmit duke theksuar rëndësinë e jashtëzakonshme të datës 28 Nëntor të vitit 1912, në historinë e popullit shqiptar. Gjithashtu ka theksuar rolin e rëndësishëm të emigrantëve në marrëdhëniet midis dy vendeve fqinje. Mbrëmja është hapur me himnin kombëtar të Shqipërisë. Të ftuar në aktivitet kanë qenë bashkatdhetarë jo vetëm nga Selaniku, por edhe nga qytetet e Greqisë së Veriut si dhe dhjetëra personalitete të shquara të jetës politike e shoqërore greke. Kanë përshëndetur të pranishmit me fjalime të shkurtra Stavros Kalafatis ministër i Maqedonisë dhe Trakës si dhe Konstantinos Zervas , kryebashkiaku i Selanikut. Gjithashtu kanë uruar festën kombëtare të Shqipërisë edhe shumë prej krerëve të trupave diplomatikë të qytetit. Një ngjyrë të veçantë i kanë dhënë mbrëmjes grupi i valleve të shoqatës “Fari” me motive nga treva të ndryshme të Shqipërisë.

Top News – Asgjë tjetër përveç njohjes! Kosovë, opozita: Propozimi i BE, i papranueshëm
27/01 14:44
Top News- Daçiç kërkesë Turqisë ‘kundër’ Kosovës/ ‘Përdorni ndikimin tuaj, të zbatohen marrëveshjet’
26/01 17:37
Top News – Veriu i Kosovës ende pa policë / Shtyhet afati i konkursit për komunitetet jo shumicë
26/01 14:08
Top News – Sofja dhe Shkupi sërish në ‘llogore’/ Bullgaria tërheq ambasadorin nga Maqedonia e Veriut
26/01 12:57
Top News – Vuçiç pranë njohjes së Kosovës!/Presidenti përgatit terrenin për marrëveshje
25/01 19:47
Top News – Si po e kërcënon BE Vuçiç për Kosovën/ ‘Do kthejmë vizat dhe do të heqim investimet’!
25/01 17:55
Top News – ‘Bombë’ politike në Greqi!/ Mitsotakis ‘testohet’ pas skandalit të përgjimeve
25/01 16:03
Top News – Arrati si në filma, shqiptari e greku kundërvajtje në autostradë
25/01 15:06
Top News – Të gjithë kërkojnë Asosacionin…! Pas SHBA, edhe Gjermania: Të hidhen hapa përpara
25/01 14:50
Top News- Vrau ‘Amerikanin’, kapet në Greqi 38-vjeçari shqiptar
25/01 10:56
Top News – SHBA ‘presion’ Kurtit: Prano planin franko-gjerman
25/01 10:47
Top News – Asociacioni, pastaj pakti me Serbinë!/ SHBA nis punën, Kryeministri Kurti kundër
24/01 20:36
Top News – Ekzekutohet veterani i UÇK/ Vrasje, 300 mijë euro rryshfet e lidhje me politikën
24/01 16:58
Top News – Anijet e NATO pranë Shqipërisë!/ Luftanije amerikane dhe turke në Adriatik
24/01 16:54
Top Channel/ Serbët në Mitrovicë, protestë kundër Vucicit: “Por nuk duam as policët e Kosovës”!
24/01 12:10
Top News – Vuçiç me shpatulla pas murit! ’Më thanë-prano planin franko gjerman, përndryshe…’
24/01 11:52
Top News – Shqiptarët, në kurth nga kamerat/ Itali, i zoti i shtëpisë njoftoi karabinierët
23/01 21:50
Top News – Vrasja e ‘amerikanit’ në Greqi/ Zbulohen emrat e shqiptarëve të përfshirë
23/01 21:34
Top News – Incident në Veri të Kosovës / Serbi sulmoi policinë, plagoset
23/01 21:17
Top News – Borrell informon BE për Kosovën/ ‘Presim nisjen e planit evropian për paqen’!
23/01 20:31