Top Channel/ NYT: Grenell i propozoi Trumpit të vizitonin Thaçin në Hagë!
26/05/2024 11:28

Në një artikull të gjatë kushtuar ish të derguarit të posacëm të administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, gazeta prestigjoze amerikane kalon në lupë karrieren e tij deri tek ushtrimi i detyrës së Shefit të Agjencisë së Inteligjencës të ShBA-së, e ndalet edhe tek nje episode i pazbuluar më parë. Sipas shkrimit, Grenelli i kishte propozuar Trumpit që të vizitonte ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi në Hagë. “Grenell propozoi një ide për të nënvizuar ankesat e Trump se aktakuzat e ngritura nga prokurori i posaçëm, Jack Smith, ishin politike. Grenell i kishte propozuar gjithashtu ish shefit të Shtëpisë së Bardhë t’i bashkohej atij në një vizitë te ish-presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në burgun e Hagës ku pret gjykimin për akuzat për krime lufte. Edhe Thaçi u padit nga Smith, i cili mbikëqyri ndjekjet penale të krimeve të luftës në Hagë përpara se të emërohej këshilltar special. Thaci, shkruan NYT, gjithmonë ka pretenduar se politika qëndron në themel të akuzave kundër tij”. Megjithatë, sipas gazetës amerikane, Trumpi nuk e kishte pranuar këtë ide, dhe ndonëse nuk ishte kundër idesë së një rrëmujë të zhurmshme mediatike- vendosi se do të ishte më mirë të fokusohej në rastin e tij”. Shkrimi përmend edhe kohën kur Grenelli tentonte të arrinte paqe mes Kosovës dhe Serbisë, dhe si ideja e tij që Liqeni i Ujmanit të riemërtohej si “Liqeni Trump”.. Por negociatat dështuan pasi gjykata e krimeve të luftës në Hagë njoftoi planet për të paditur Thaçi, vazhdon artikulli.

Top News/ Serbia, ‘aset i klasit botëror’/ Vuçiç do t’i japë leje Rio Tintos për minierën e litiumit
16/06 17:13
Top Channel/ Turizmi dëmton Greqinë/ Avokati Popullit grek: Ndalni ndërtimet për të mbrojtur natyrën
16/06 12:31
Top News/ BE i kërkon Serbisë njohjen e Kosovës/ Stano: Pa progres, s’ka anëtarësim
15/06 18:52
Top News/ Zbulohen armë në Mitrovicën e Veriut, në kërkim 2 persona
14/06 22:35
Top News/ Bletaria në rrezik, ndryshimet klimatike po vështirësojnë punën e bletërritësve
14/06 22:30
Top News/ Deklarata serbo-madhe e Vuçiç. Pse është e rrezikshme për Kosovën dhe rajonin
14/06 18:11
Top News/ Mitsotakis ‘tërmet’ në qeveri / Ristrukturim pas rezultatit në zgjedhjet evropiane
14/06 15:22
Top Channel/ Ngjarje e rëndë në Maqedoninë e Veriut! Nusja masakron për vdekje burrin dhe vjehrrin
14/06 14:03
Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Bajrami: Pa njohje reciproke, nuk ka normalizim
14/06 13:13
Top News/ Normalizimi nënkupton njohje! Gjermania e bën të qartë: Nuk ka rrugë tjetër
14/06 12:05
Top News/ Zbulohet rrjeti i ‘shtëpive të barit’/ Në pranga 5 persona në Greqi, mes tyre 2 shqiptarë
14/06 10:07
Top News/ ‘Digjet’ Greqia! Termometri regjistrin mbi 40°C në 136 stacione meteo
14/06 08:30
Top News/ BE paralajmëron Serbinë! Stano: S’ka Union pa normalizimin e raporteve me Kosovën
13/06 22:51
Top Channel/ “Shkupi po provokon”,Tsipras e Zaev i kërkojnë BE të marrë masa ndaj drejtuesve të rinj
13/06 19:56
Top News/ ‘Tundet’ toka në Rodos, tremben turistët / Tërmet me magnitudë 5, priten paslëkundje
13/06 12:56
Top News/ BE do të vendosë për Kosovën / Borrell rekomandon heqjen e masave ndëshkuese
13/06 12:12
Top News/ Njohja e Kosovës jo kusht për Serbinë / Ambasadori amerikan në Beograd: Normalizimi, po
13/06 11:56
Top News/ I djegin banesën autorit të vrasjes/ Tentoi ta përdh*nonte dhe më pas i mori jetën mbesës
13/06 10:37
Top News/ Pas presionit ndërkombëtar. Shkupi do të zbatojë marrëveshjen me Greqinë
12/06 19:19
Top News/ Nis përvëlimi në Greqi…Temperatura 43 gradë celcius, mbyllet Akropolisi në Athinë
12/06 13:54