Top Channel/ “Nxorri” Deltën, India krijon vaksinën e parë të AND-së antiCovid!
21/08/2021 11:50

India, vendi ku u shfaq më së pari variant Delta i koronavirusit që sot po pushton botën, krijoi vaksinën e parë të ADN-së në botë. Rregullatori vendas i ilaceve e miratoi atë për përdorim urgjent. Vaksina që duhet të merret me tri doza, ZyCov-D, ka parandaluar simptomat e sëmundjes në 66 për qind të personave të vaksinuar, sipas një studimi të cituar nga kompania prodhuese, Cadila Healthcare. Kompania planifikon të prodhojë 120 milionë doza të vaksinës në vit. Vaksinat paraprake të ADN-së kanë funksionuar mirë në kafshë, por jo në njerëz. India deri më tani ka shpërndarë më shumë se 570 milionë doza të vaksinave të miratuara - Covishield, Covaxin dhe Sputnik V. Rreth 13 për qind e të rriturve janë vaksinuar plotësisht dhe 47 për qind kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës që prej nisjes së fushatës së imunizimit në muajin janar. Kompania Cadila Healthcare, ka thënë se ka kryer testimet më të mëdha klinike për vaksinën në Indi, duke përfshirë 28,000 vullnetarë në më shumë se 50 qendra. Vaksina, sipas saj, përdor rrathë të vegjël të ADN-së, që përmbajnë informacion gjenetik, për ta dërguar atë në dy shtresa të lëkurës, ndërsa ka qenë e sigurte dhe e tolerueshme edhe te fëmijët.

Top Channel/ Kina ndalon qiellgërvishëset: “Jo më ndërtesa super të larta”!
28/10 12:06
Top News – Nëse Tajvani bie… / ’Demokracia globale është nën kërcënim’
28/10 12:03
Top News – Biden sërish në Evropë / Me më pak shkëlqim e më shumë punë për të bërë
28/10 12:02
Top News – Rritja vjen vitin e ardhshëm / Ekonomia gjermane nën kërcënimin e pandemisë
28/10 11:42
Top News – Koreanoveriorët po vdesin urie…/Kim i urdhëron të hanë më pak deri në 2025-ën
28/10 11:37
Top News – Cikloni shndërrohet në uragan / Një vit shi në 48 orë, Katania ‘dridhet’ sërish
28/10 11:32
Top News – Goditet krimi online / 150 të arrestuar në operacionin ndërkombëtar
28/10 11:26
Top Channel/Polonia “hyn në luftë” me BE-në: “Ne nuk pranojmë shantazhe”!
28/10 11:10
Top Channel/ Trupat amerikane mbërrijnë në Tajvan, presidentja: “S`kemi frikë nga Kina”!
28/10 10:59
Top News – Pasaporta me gjininë ‘X’ / Lëshohet për herë të parë nga DASH
28/10 10:49
Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52