Top Channel/ Nuk shihej nga Toka, NASA zbulon nga hapësira fenomenin shqetësues!
10/07/2021 10:46

Ka qenë një vit i vështirë ky për Siberinë, e cila arriti të shënonte në muajin qershor një temperature që nuk ishte parë ndonjëherë në këto zonal 48 gradë Celsius. Tani, disa pjesë të rajonit janë përfshirë nga flakët. Nasa shpërndau disa pamje satelitore të vatrave gjigande të zjarreve atje të fotografuara nga hapësira. Një prej tyre tregonte një batanije tymi që po shtrihej ngadalë pranë qytetit Yakutsk. “Të dhënat nga sateliti treguan se disa zjarre të vogla u dogjën pareshtur në zonë për javë të tëra, por pati disa shpërthime të konsiderueshme në javën e fundit të qershorit”, tha NASA, që dukeshin të pashpjegueshme krahasuar me trendin e zjarreve të asaj periudhe. Një pamje më e gjerë e rajonit nga lart, tregon një serie zjarresh përgjatë gjithë territorit, që lëshojnë secili shtëllunga gjigande tymi. Situata është frikësuese, sipas ekspertëve, pasi edhe në 2019-tën zjarret siberiane prodhuan një tym që shkoi shumë përtej kufijve të Rusisë. Zjarre të fuqishme zhuritën tokën atje edhe vitin e kaluar. Siberia u pllakos nga një i nxehtë ekstrem në 2020-tën, dhe studimet lënë të kuoptohet se në këtë situatë shqetësue, ndikim dërrmues ka akvititeti i njeriut, ndërsa moti ekstrem dhe zjarret e dhunshme pyjore sa vjen e shtohen mes përkeqsimit të krizës klimatike. Pamjet: AFP

Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top News/ Tragjedi në Danub, përplasen anijet / Dy të vdekur e pesë të zhdukur, policia nis hetimin
19/05 15:17
Top News/ Meteori blu ‘gris’ qiellin e natës / Spektakël në Spanjë dhe Portugali, ‘çmendet’ rrjeti
19/05 15:17
Top News/ Fillon mobilizimi në Ukrainë / Hyn në fuqi ligji i ri, edhe të burgosurit në luftë
19/05 14:43
Top News/ Përmbytjet bëjnë ‘kërdinë’ në Evropë / Veriu i kontinentit nën ujë, alarmi mbetet i lartë
19/05 14:43
Top Channel/ Kryeministri i Sllovakisë del nga terapia intensive, jashtë rrezikut për jetën
19/05 14:37
Top News/ ‘Ndizet’ lufta e dronëve / Mbrojtjet ajrore në veprim, ‘zonë neutrale’ në Kharkiv
19/05 14:34
Top News/ Kryeministri sllovak jashtë rrezikut / Gjendja mbetet serioze, autori 71 vjeçar në gjykatë
19/05 14:31
Top News/ Po çon Izraelin në humnerë! Telashe në kabinetin e luftës, ministri kërcënon me dorëheqje
19/05 14:19
Top Channel/ Përçarje në qeveri! Ministri i luftës kërcënon Netanyahun, kërkesa për ‘fatin’ e Gazës
19/05 14:10
Top Channel/ Kapen mat 4 shqiptarë në Itali! Pako me drogë në stacionin e trenit
19/05 14:08
Top News/ Tajvani po përgatitet për luftë: Kina po mëson nga Putin, do nisë sulm surprizë
19/05 14:03
Top News/ Cameron viziton Shqipërinë, Sekretari i Jashtëm Britanik plan kundër emigracionit
19/05 12:07
Top News/ Ukraina godet Krimenë me raketa amerikane/ATACMS dhe 60 dronë, rafineria e naftës në flakë
19/05 11:59
Top News/ ‘Shpërthen’ lufta në Francë / Parisi mobilizon trupat, Kaledonia e Re ‘nën rrethim’
19/05 11:59
Top News/ Bombat ‘rrëshqitëse’ të Rusisë / Kushtojnë pak dhe shkatërrojnë shumë
19/05 11:56
Top News/ Shpërthen mali, evakuohen 7 fshatra / Rrufetë ‘vallëzojnë’ mbi krater, frikë në rajon
19/05 11:54
Top Channel/ Polonia, 2.5 miliardë USD për sigurinë/Kryeministri Tusk: Të marrim masa kundër Rusisë
19/05 11:53
Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03