Top Channel/ Nuk pyet për variantin Delta, Italia vendos heqjen e maskave!
22/06/2021 15:12

Nga 28 qershori, Italia ka vendosur të heqë detyrimin për mbajtjen e maskës në ambiente të jashtme. Qveria italiane vendosi ta hedhë këtë hap nisur nga fakti që numri i infektimeve me Covid 19 dhe i shtrimeve në spital ka rënë ndjeshëm. Detyrimi për maskat ishte vendosur që tetorin e vitit të kaluar, kur fqinji ynë përtej Adriatikut, një ndër shtetet që u prekën më rëndë prej pandemisë, po hynte në valën e dytë të koronavirusit dhe autoritetet po luftonin për të frenuar rastet në rritje.“Nga 28 qershori, ne do te heqim dorë nga mbajtja e maskave jashtë, në zonat e bardha”, deklaroi ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza. Nga kjo datë, e gjithë Italia pritet të shpallet zonë e bardhë, cka nënkupton nivelin më të ulët të rrezikut nga koronavirusi. Per momentin, 19 nga 20 rajonet e Italisë janë të bardha, Vetëm zona veriore e Valle d'Aosta është e verdhë.Vendime të ngjashme për maskat kanë ndërmarrë edhe shtete te tjera europiane, të tilla si Franca dhe Spanja, pavaresisht shqetësimeve që ka ngjallur përhapja e shpejtë evariantit Delta të koronavirusit.Sipas shifrave të Universitetit Johns Hopkins, Italia ka regjistruar mbi 4.2 milionë raste të të infektuarve dhe mbi 127,000 viktima. Rreth 26% e italianëve janë imunizuar plotësisht kundër koronavirusit, ndërsa gati 52% kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38
Top News-Mbante tankun në shtëpi/ Gjermani, gjobitet me 250 mijë euro pensionisti
05/08 10:33
Top Channel/ Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon:Po vendet e varfra?
05/08 02:13
Top Channel/ Francë, flamingot dynden drejt kriporeve, ekspertët analizojnë gjendjen shëndetësore
04/08 22:52
Top News-1 vit nga shpërthimi i Beirutit/ Qytetarët në protestë, kërkojnë drejtësi
04/08 22:06
Top News – Përmbytjet rrezikojnë globin/Ndryshimet klimatike, pasoja të rënda deri në 2030
04/08 22:06
Top Channel/ Nuk është muzika! Çfarë e bëri Rihannën miliardere?
04/08 21:47
Top Channel/ Dua Lipa po i djeg pushimet në jug! Daily Mail, disa shkrime për artisten e Shqipërinë
04/08 21:41
Top News – Kundër dozës së tretë të vaksinës/OBSH-të pezullohet deri në fund të shtatorit
04/08 21:39
Top News-Lojërat Olimpike të Tokios/ Shkon në 322 numri i personave të infetkuar
04/08 21:38