Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10/2021 19:05

Është një nga vendet e fundit në Kabul ku gratë mund të takohen jashtë shtëpive, një flluskë lirie larg syve mashkullorë. Mohadessa e ka mbajtur sallonin e saj të bukurisë të hapur pavarësisht kërcënimeve nga udhëheqësit e rinj të Afganistanit. Që kur talebanët pushtuan Kabulin në gusht, shumë gra u zhdukën nga jeta publike nga frika apo nga kërcënimet e drejtpërdrejta që kanë marrë. Por salloni i Mohadessas, ka mbetur një vend ku gratë mund të pushojnë me njëra-tjetrën, të flasin për problemet e tyre ose t’i harrojnë ato për fare pak orë. Qendra estetike siguron të ardhura për stafin dhe momente kënaqësie për klientët, por ditët e saj mund të numërohen. Ditën që AFP vizitoi qendrën estetike, rreth 30 gra guxuan për t’u përgatitur për një martesë. Në çdo lëvizje të perdes që fsheh derën e botës së jashtme, gratë ngurtësohen dhe heshtin.

Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52
Top Channel/ Sulmuesi në zyrat publike në Moskë lë dy të vrarë e katër të plagosur
07/12 22:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12 22:50
Top Channel/ Disa viktima nga shembja e ndërtesës tre-katëshe në qytetin bregdetar francez
07/12 22:49
Top News- Çfarë bisedoi me Putin…! / ‘Lufta’ në Ukrainë, Biden telefon aleatët europianë
07/12 20:47
Top News- Zbulim historik / NASA konfirmon edhe 301 planetë të rinj
07/12 20:39
Top News- Johnson i shqetësuar / Britania, alarm se Omicron është më ngjitës së Delta
07/12 19:59
Top Channel/ 13 viktima në Ukrainë, minibusi përplas kamionin, shkak mosrespektimi i rregullave
07/12 19:12
Top News- Gjermani, tragjedia me 5 viktima / Detaje të reja, ndodhi për një certifikatë vaksinimi
07/12 18:14
Top News- Për herë të parë…!/Kur dhe pse do të ulet numri i popullsisë në Tokë
07/12 17:10
Top News-SHBA trupa në Evropën Lindore/Si do t’i përgjigjet Biden pushtimit të Ukrainës
07/12 16:22
Top News-Investimet e McGregor/ Fond 120 milionë Euro në një projekt imobiliar
07/12 16:10
Top News – Prokurori që fle me bodigardë…!/ Kush është njeriu që ka fundosur ‘Ndragheta’
07/12 15:54
Top Channel/Vuçiç “si fëmijë”, i ankohet BE-së: “Kurti nuk flet me mua”!
07/12 15:40
Top Channel/ Pfizer nën akuzë: “Përhapi gënjeshtra për vaksinën e rivales AstraZeneca”!
07/12 15:38
Top Channel/ “Do të jetë masakër”, Ukraina paralajmëron për pasojat e luftës me Moskën!
07/12 15:38
Top News – Sinjale amerikane për zyrtarët/ Do u verifikohen pronat dhe transaksionet
07/12 15:25
Top News – Të diplomuarit më të rinj… / Njihuni me astronautët që NASA do dërgojë në Mars
07/12 15:07