Top Channel/ Nga janari nuk lejohet më importi i makinave në Shqipëri, të prodhuara para vitit 2007
13/01/2022 19:20

Në Shqipëri nuk do të lejohet më importi i makinave që janë më të vjetra se vit prodhimi i 2007-ës. Drejtoria e Transportit Rrugor ka rikujtuar rregullat që burojnë nga një vendim i qeverisë në 2018-ën, për të mbrojtur mjedisin nga makinat që nuk plotësojnë standardet e ndotjes. Sipas rregullave të përcaktuara, makinat e reja me 0 km, që të importohen duhet të plotësojnë standardin euro 5, ndërsa mjetet e tjera motorike me 0 km duhet të jenë euro 4 e sipër. Ndërkohë, historia ndryshon përsa i përket makinave të përdorura. Ato që kanë bërë kilometra në një shtet tjetër, mund të importohen në Shqipëri nëse janë mbi standardin euro 3 dhe jo më të vjetra se 15 vite, ndërsa kjo vlen edhe për mjetet e tjera motorike të përdorura, si autobusë, kamionë apo motorë. Në Shqipëri, sipas shifrave të Drejtorisë së Transporti janë mbi 720 mijë mjete motorike në qarkullim, ndërsa rreth 340 mijë prej tyre janë të vitprodhimeve më të vjetra se 2005-a dhe që nuk plotësojnë standardet e ndotjeve mjedisore.

Top News/ 7 kg kokainë në furgon. Kapen shoferët në Durrës-Ishte hera jonë e parë
25/05 12:30
Top Channel/ Motorët-ambulancë/ Në verë, mjeku për urgjenca do lëvizë me motor
25/05 12:27
Top Channel/ Heroinë, kokainë! Babë e bir bien në pranga në Lushnjë gjatë megaoperacionit “Tempulli”
25/05 12:25
Top Channel/ Ku e sheh veten pas dy dekadash? Rama: Një katundar i pabezdisshëm dhe i padukshëm
25/05 12:19
Top Channel/Podcast me Alban Skënderaj/ Bisedë me kryeministrin për karrierën që nisi në Top Channel
25/05 12:14
Top Channel/ AMP arreston punonjësin e Policisë dhe tre persona, dy të tjerë vihen nën hetim
25/05 12:02
Top News/ I ati fut të birin në rrugën e drogës, kapen që të dy në Lushnje
25/05 11:50
Top Channel/ Kokainë në portin e Durrësit! Ishte fshehur në furgonin me targa angleze, dy arrestime
25/05 10:29
Top News/Sekuestrohen mbi 7 kg kokainë në Durrës, pranga pronarit dhe drejtuesit të furgonit
25/05 10:07
Top Channel/ Berisha u bën thirrje emigrantëve dhe diasporës: Ashtu siç ju përzuri Rama…
24/05 22:39
Top Channel/ Vetëvritet efektivja e Komisariatit nr.5, plagoset edhe një oficer i gardës
24/05 22:03
Top Channel/Efektivja i jep fund jetës me armën e shërbimit! Mister arsyet, i dashuri i 21-vjeçares…
24/05 21:54
Top News/ Efektivja 21-vjeçare i jep fund jetës në Tiranë, Policia rrethon zonën e Ali Demit
24/05 20:34
Top News/ Efektivja vetëvritet me armën e shërbimit. Ngjarja në Tiranë, ende nuk dihen shkaqet
24/05 20:31
Top News/Vetëplagoset me armë zjarri gardisti/ Ngjarja në ambientet e KQZ, shkak dyshohet pakujdesia
24/05 20:09
Top Channel/ Vajza mohon abuzimin/ Gjykata e Durrësit megjithatë e lë në burg babanë 48-vjeçar
24/05 19:51
Top Channel/ Shëndetësia, hetime në terren! Anëtarët e Komisionit shkojnë te koncesionari në Durrës
24/05 19:44
Top Channel/ Ndihmë angleze për drejtësinë! Trajnim për çështjet e pastrimit të parave
24/05 19:36
Top News/ 15-vjeçarja gënjeu, akuzoi babain për përdhunim si hakmarrje pas sherrit të çastit
24/05 16:10
Top News/ Argita nuk ka vendosur ende/ Por, po përgatit veten për të zëvendësuar babain
24/05 15:38