Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05/2024 21:35

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takua të premten në Beograd me Millorad Dodikun, presidentin nacionalist të entitetit serb të Bosnjë e Hercegovinës, Republika Sërpska. Ndër temat kryesore për të cilat biseduan ata ishte edhe një rezolutë për Srebrenicën, e cila pritet të dalë në votim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë muaj. “Tema kyçe e bisedës ishin marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Republikës Sërpska, si dhe reagimi i mbarë popullit serb për miratimin e rezolutës për Srebrenicën”, shkroi Vuçiç në rrjetin social Instagram. Vuçiç tregoi gjithashtu se e ka njoftuar Dodikun “për përpjekjet që Republika e Serbisë po bën për t’i mbrojtur interesat jetike dhe kombëtare të popullit serb, si dhe të drejtën publike ndërkombëtare”. Vuçiç përsëriti se miratimi i një rezolute të tillë “do të thotë hapje e kutisë së Pandorës për të ardhmen, duke hapur plagë të panumërta nga e kaluara”. “Presidenti Dodik më informoi për bisedimet që pati në Budapest me kryeministrin hungarez, Viktor Orban, dhe perspektivat e mëtejshme për zhvillimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Sërpskas”, thuhet në njoftim Ai shtoi se Dodiku e paralajmëroi se miratimi i një rezolute për gjenocidin në Srebrenicë do të kishte “pasoja katastrofike për marrëdhëniet brenda Bosnje e Hercegovinës”. Një propozim-rezolutë, i iniciuar nga Gjermania dhe Ruanda, kërkon që 11 korriku të njihet globalisht si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë, dhe pritet të dalë në votim para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në muajin maj. Propozim-rezoluta, mes tjerash, bën thirrje edhe për “dënimin pa rezerva të çdo mohimi të gjenocidit në Srebrenicë, si dhe të veprimeve që i madhërojnë të dënuarit për krime lufte, përfshirë edhe ata që janë përgjegjës për gjenocidin”. Udhëheqësit e tyre mohojnë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, pavarësisht faktit se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka njohur si akt të tillë vrasjen e mbi 8.000 burrave dhe djemve myslimanë nga forcat serbe të Bosnjës në korrik të vitit 1995. Pamjet: AFP

Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03
Top News/ A do ‘ta zgjidhin’ luftën F16-at / Do fluturojnë në qiejt ukrainas këtë verë…
12/07 13:00
Top News/ Perëndimi, garë armatimi me Rusinë…A mund ta rivalizojë NATO-n ’boshti i ri i së keqes’
12/07 12:40
Top News/‘Ju prezantoj me presidentin Putin’/Gafat e Biden pas samitit të NATO, Trump zv.president
12/07 12:14
Top News/ Trupat e NATO-s drejt krahut lindor…Marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë
12/07 12:07
Top News/ Biden, mbrojtësi i NATO-s dhe Ukrainës/ Mbyllet samiti në Uashington, ‘aleanca më e fortë’
12/07 12:02
Top News/ Pas Putinit dhe Xi Jinping, takon Trumpin / Orban: Lajm i mirë, do ta mbyllë luftën shpejt
12/07 12:02
Top Channel/ Mbyten katër emigrantë në La Mansh: U përmbys varka, shpëtohen 63 vetë!
12/07 11:59
Top Channel/ Orban vazhdon të sfidojë, takohet me Trump: Do arrijmë paqe në Ukrainë!
12/07 11:16
Top Channel/ “Grusht shteti” në Malin e Zi: Lirohen të gjithë të akuzuarit!
12/07 11:15
Top Channel/ NATO paralajmëron trazira në Kosovë: “Situata e sigurisë, rrezik përkeqësimi”!
12/07 11:14
Top Channel/ Gafë e re e Biden: Quan Zelenskyn “Putin”, Kamala “bëhet” Trump!
12/07 11:13