Top Channel/ Në Maj eksportet shqiptare u tkurrën, ndikon forcimi i lekut, importohen ushqime
18/06/2024 19:49

Eksportet e mallrave janë tkurrur sërish në muajin maj, pas një gjallërimi që pësuan në prill. Trendi i tkurrjes që vijon që nga fillimi i vitit ka vijuar dhe këtë muaj ndërsa vlera e tyre arriti në 35 miliard lek 12.4% më pak se një vit më parë. Nga krahu tjetër edhe importet në vlerën e 79 miliardë lekëve erdhën me 1.6% tkurrje. Kjo ka bërë që të rritet deficit tregtar me më shumë se 8.9%, ndërsa gjithnjë e më shumë mallrat e importit po mbushin tezgat shqiptare ndikuar edhe nga favorizimi i forcimit të lekut. Në një krahasim nga fillimi i vitit, importet janë dyfish më të larta në vlerë se eksportet, ndwrsa diferenca nga njw vit mw parw u thellua me 18.9%. Për muajin maj grupi që pësoi tkurrjen më të madhe ishin tekstilet dhe këpucët. Sektori fason tashmë ka hyrë në një spirale krize, që u përkeqësua edhe më tej nga forcimi i lekut. Ndërkohë për majin edhe eksporti i fruta -perimeve, grupi performues i mirë i vendit në vitin e kaluar, u tkurr me 2.7%. Ndërsa në muajt e parë pati rritje të fortë në sasi, tashmë edhe shitjet janë ngadalësuar tregon INSTAT. Të gjithë grupet e tjera kanë ardhur gjithashtu me tkurrje përveç mineraleve, lëndëve djegëse dhe energjisë elektrike. Ndërkohë sa i përket mallrave që kanë hyrë në Shqipëri, rritje në krahasim me një vit më parë ka pësuar grupi i ushqimeve dhe pijeve jo-alkoolike. Përveç tyre, sektori i ndërtimi ka nxitur edhe importin e materialeve të ndërtimit dhe metaleve si dhe makinerive dhe pajisjeve. Sa i përket partnerëve tregtarë gjatë majit Shqipëria rriti ndjeshëm eksportet drejt Kosovës dhe Kinës, por i uli ato drejt Italisë dhe Greqisë. Ndërkohë në maj më shumë mallra vendi ka marrë nga Turqia dhe Greqia, ndërsa ka ulur volumin me Italinë dhe Kinën.

Top News/ “Ekonomia ka ardhur duke u rritur”/ DASH nxjerr raportin: Shqipëria ka potencial të madh
18/07 20:33
Top Channel/ Emergjenca për prokurorë/ Debate në KLP, Tiranës dhe Elbasanit i mungojnë 51 prokurorë
18/07 19:45
Top Channel/ Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Komisionit Europian: Ndikoi klima dhe çmimet
17/07 12:20
Top News/ FMN, parashikim pozitiv për ekonominë. …por rënia e popullsisë kërcënon zhvillimin
15/07 23:00
Top News/ Shtëpi me kredi të lehtësuar/ Hapen aplikimet, përfitojnë 300 punonjës të administratës
15/07 17:54
Top Channel/ Rritja ekonomike 3.63%/ Vijon tendenca pozitive për tremujorin e parë, kryeson ndërtimi
09/07 19:39
Top Channel/ Ndërtimi, “pesimist”/ Ndërtuesit presin më pak shitje. Rritja e çmimeve ngadalëson
04/07 15:36
Top Channel/ Ulet norma e interesit/ Guvernatori Sejko: Inflacioni zbriti më shpejt se parashikimet
03/07 19:52
Top Channel/ Pagesat e ndihmës ekonomike! Do të rriten, por personat e aftë për punë nuk…
03/07 19:51
Top Channel/ Profesionistët e lirë do paguajnë! E rrëzoi Kushtetuesja, ligji mbetet në fuqi deri…
01/07 19:48
Top Channel/ Hyn në fuqi rritja e pagave! Përfitojnë 135 mijë punonjës të administratës
01/07 12:32
Top Channel/ Shqipëria rritje 121%, raporti botëror për numrin e udhëtarëve në destinacione
26/06 12:27
Top Channel/ Butrinti, 44 mijë vizitorë/ Rritet me 78 për qind numri i turistëve të huaj dhe vendës
22/06 12:14
Top News/ Kreditë e buta për administratën/ Miratohen kuotat, fituesit do zgjidhen me sistem pikëzim
19/06 19:57
Top Channel/ Qeveria nxjerr dokumentin për punësim pa leje qëndrimi në Serbi dhe Maqedoninë e Veriut
19/06 19:36
Top Channel/ Tatimi i profesionistëve, Kushtetuesja tri ditë afat paditësve, ja kur jepet vendimi
18/06 19:54
Top Channel/ Në Maj eksportet shqiptare u tkurrën, ndikon forcimi i lekut, importohen ushqime
18/06 19:49
Top Channel/ Google në ndihmë të tatimeve, paralajmërimi për operatorët turistikë, banesat dhe…
17/06 19:48
Top Channel/ Pagat, shteti ia kalon privatit. Paga mesatare 73.641 lekë. Në administratë 84,900 lekë
15/06 19:54
Top Channel/ Shqipëria në rrjetin SEPA/ Do kursehen qindra mln euro nga transfertat e emigrantëve
14/06 19:49